Şekerbank

Çiftçiye Verilecek Destek, İthalata Gitti

Çiftçiye Verilecek Destek, İthalata Gitti

CHP’li Orhan Sarıbal'ın hazırladığı rapora göre, 15 yılda ayçiçeği ithalatına 15.8 milyar dolar ödendi. 5 yıllık destek ithalata gitti.

Türkiye’nin yıllardır ayçiçeği tohumu, yağı ve küspesinde ithalatçı konumunda bulunduğuna dikkat çeken CHP Tarım Politikaları Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “AKP’nin iktidar olduğu günden beri ayçiçeği tohum ithalatına 5.1 milyar dolar, ham yağ ithalatına 8.7 milyar dolar, rafine yağa 182 milyon dolar ve küspeye 1.8 milyar dolar para ödedik” dedi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Son 15 yılda toplam 15.8 milyar doların ayçiçeği ithalatına gittiğini belirten Sarıbal, hazırladığı Ayçiçeği Raporu’nda, bu ithalatın bugünkü kurla birlikte 84 milyar TL’ye çıktığına vurgu yaptı. “Çiftçinin 5 yıllık tarımsal desteğini sadece ayçiçeği ithalatında harcadılar. Şimdi 300 bin ton sıfır gümrükle ayçiçeği ithal edecekler” diyen Sarıbal, “Hiçbir zaman bu ülkenin çiftçisini düşünmediler. Söylemlerinde ‘milli tarım’, uygulamalarında ‘ithal tarım’ yapıyorlar” diye konuştu.
Sarıbal’ın hazırladığı raporda dikkat çeken noktalar şöyle:

-Türkiye, yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında birinci sırada yer alıyor. Oysa Türkiye’deki yağlı tohumlu bitkiler, ekim alanı ve üretimi bakımından birinci sırada.

-2017’de dekar başına yaklaşık 332 TL olan yağlık ayçiçek tohumu üretim maliyeti, 2018’de yüzde 40’lık artış göstererek 464 liraya yükseldi.

-Yağ bitkileri üretimiyle ilgili istikrarlı bir planlamanın yapılmaması, mevcut üretim potansiyelinden yeterince yararlanılamamasına ve dışa bağımlılığının artmasına sebep oluyor.

-Bosna Hersek’ten ithal edilen sıfır gümrüklü ham ve rafine ayçiçeği yağı ithalatı, sektörde fiyat dengesizliğine yol açtı.

-Yurtiçinde üreticinin yağlı tohumu 2.5 liradan alıcı bulurken yurtdışından 2.5-3 TL’ye ithalat yapılıyor.

-Türkiye, ayçiçek yağının yüzde 70’ini ithal ediyor. 2030’a kadar iyi bir politika uygulanırsa 15.6 milyar dolar para ülkede kalır. Ayçiçeği kırım tesislerinin çalışma kapasitesi yüzde 80’in üzerine çıkarılmalı.

Kaynak: Cumhuriyet


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?