Şekerbank

Çeltik Üretiminde Damla Sulama Sistemi %70 Su Tasarrufu Sağladı

Çeltik Üretiminde Damla Sulama Sistemi %70 Su Tasarrufu Sağladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı pirinç üretimi ve çiftçinin bilinçli tarıma yönlendirilmesi maksadıyla AR-GE çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda Gönen ilçesi Gündoğan Mahallesi’nde belirlenen 2.250 metrekarelik arazide 9 ayrı pirinç çeşidinin ekimi haziran ayı başlarında gerçekleştirilirken; geçtiğimiz günlerde mahsuller hasat edildi.

250 metrekarelik alanlarda Edirne, Keşan, Romeo, Vasco, Meco, Luna, Baldo, Osmancık ve Efe adları verilen pirinç ekimi yapan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu ekimlerde farklı bir sulama sistemi uyguladı.

DAMLA SULAMA SİSTEMİ %70 SU TASARRUFU SAĞLADI

Damla sulama sistemi ile sulanan arazilerde mahsulde verimlilik gözlenirken, su tüketiminde ise yüzde 70 oranında bir tasarruf sağlanmış oldu. Elde edilen mahsul geçtiğimiz günlerde Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün’ün de katıldığı bir etkinlik ile gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Tüzün, pirinç üretimi konusunda bir gayelerinin olmadığını ancak, bölge çiftçisinin bu konuda eğitimli, ileri teknolojiyi kullanarak daha kaliteli ve rekoltesi yüksek ürünleri nasıl elde edebilecekleri konusunda yardımcı olmak istediklerini dile getirdi.

PİRİNÇ EKİMİNDE ORTAYA ÇIKAN İLK SONUÇ: ÜMİT VAR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun talimatları doğrultusunda kırsal mahallelerde yaşayan Balıkesirliler’in bir yandan yaşam kalitesini arttırmak için çalışırken; diğer yandan zirai kazançlarını arttırmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirerek özetle şunları söyledi; “Başkanımız Zekai Kafaoğlu’nun özellikle kırsal mahallelerimizde yaşayan vatandaşlara ne denli önem verdiği herkesçe malum. Bizler de Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak tarım kenti olan Balıkesir’de tarım ürünlerinin kalitesini ve rekoltesini arttırmak için AR-GE çalışmaları yapıyoruz.

Birçok konuda daha önce elde ettiğimiz sonuçları düzenlediğimiz eğitimlerle çiftçimizi bilinçlendirdik. Şimdiyse pirinç üretimi konusunda büyük bir paya sahip olan Gönen ilçemizde pirinç üretimi konusunda AR-GE çalışmalarına başladık. Bu kapsamda daha önceden belirlediğimiz 2.250 metrekarelik alanda 9 ayrı pirinç çeşidinin ekimini sağladık. 250 metrekarede her bir pirinç çeşidimizi ekerken; şimdi de mahsullerimizi topluyoruz. Bu ekim çalışmasında her zamankinden farklı olan damla sulama sistemini uyguladık. Şimdi aldığımız ürünlerimizi laboratuvar ortamında incelemeye alarak ürünlerin kalitesini ve aldığımız rekolte miktarlarıyla sürdürülebilirliğini inceleyeceğiz. Yaklaşık 1 ay sonra çıkacak olan raporları irdeleyerek ortaya çıkan sonuca göre bölgedeki çiftçilerimizi bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Şimdilik ilk etapta gözlemlediğimiz kadarıyla ümit var gibi görünüyor. Çıkan sonuçları gün geldiğinde kamuoyuyla de paylaşacağız.

Öte yandan laboratuvar sonuçlarına göre Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca aynı uygulamanın daha büyük arazide tekrardan gerçekleştirileceği ve elde edilen sonuçlara göre çiftçilere uygulamalı eğitim verileceği bildirildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?