Büyüklere Var Küçüklere Neden Destek Yok

Büyüklere Var Küçüklere Neden Destek Yok

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: Türkiye’de 200’den az hayvanı olan işletmelere neden destek yok?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet EŞREF FAKIBABA 8 Aralık 2017 günü Ardahan’da 200 büyükbaş hayvandan daha fazla hayvanı olan ve bu hayvanlarını kesmeye karar veren hayvan yetiştiricilerine 2018 yılı itibariyle 250 TL ödeme yapacaklarını duyurdu. Bakan ayrıca diğer desteklerle de üreticilerin gönlünün alınacağını açıkladı. 
Tarım Bakanı tarafından gelen bu açıklamaya, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu verdiği yazılı önerge ile 200’den az hayvanı olan işletmelerin bu destekten neden yararlandırılmadığını sordu. 

KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİ UNUTULUYOR
CHP Edirne milletvekili Gaytancıoğlu, Türkiye’de eti ve sütü için hayvan besleyen üreticilerin genel olarak küçük aile işletmeleri olduğunun altını çizdi. Bu durumun biliniyor olmasına rağmen hayvan varlığı az olan işletmelere 250 TL’lik desteğin neden ve hangi sebeplerle verilmediğini gündeme getirdi.

BESİCİLİK VE SÜT HAYVANCILIĞI YAPAN İŞLETMELERİN SAYILARI AÇIKLANMIYOR
CHP’li Gaytancıoğlu, Tarım Bakanına yönelttiği soru önergesinde “besicilik ve süt hayvancılığı yapan işletmelerin sayıları ve işletme başına ne kadar süt ineği ve ne kadar besi sığırı olduğu neden Bakanlıkça açıklanmamaktadır?” dedi.
Soru önergesinde kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına da değinen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bakanlığın kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına önlemek için, besicilik yapan işletmelere başka bir destekleme planının olup olmadığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu’nun önerge metni şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 15.12.2017

Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU
Edirne Milletvekili


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet EŞREF FAKIBABA 8 Aralık 2017 günü Ardahan’da 200 büyükbaş hayvandan daha fazla hayvanı olan ve bu hayvanlarını kesmeye karar veren hayvan yetiştiricilerine 2018 yılı itibariyle 250 TL ödeme yapacaklarını duyurdu. Bakan ayrıca diğer desteklerle de üreticilerin gönlünün alınacağını açıkladı. 
Buna göre;
1. 200’den az hayvanı olan işletmeler bu destekten neden yararlandırılmamaktadır?
2. Türkiye’de eti ve sütü için hayvan besleyen üreticilerin genel olarak küçük aile işletmeleri olduğu bilinmesine rağmen neden hayvan varlığı az olan bu işletmelere 250 TL’lik bu destek verilmemektedir?
3. Besicilik yapan işletmelerin ve süt hayvancılığı yapan işletmelerin sayıları ve işletme başına ne kadar süt ineği ve ne kadar besi sığırı olduğu neden Bakanlıkça açıklanmamaktadır?
4. Kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı önlemek için, besicilik yapan işletmelere başka bir destekleme yapmayı planlıyor musunuz?

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba Okan Gaytancıoğlu et ithalatı canlı hayvan ithalatı besicilik

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?