Şekerbank

Borçlu Çiftçi, Esnafa Kötü Haber!

Borçlu Çiftçi, Esnafa Kötü Haber!

CHP Milletvekili Gürer’in, ürünü değer bulmayan çiftçilerin borçlarının ertelenmesini talebine hükümetten olumsuz yanıt geldi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, terör mağduru bölgelerdeki esnafın borçların ertelenmesi ve faizlerin silinmesi uygulamasının, ürünlerini satamadığından borçlanan çifti ve esnaf için de uygulanması talebini Meclis gündemine getirdi. 

Genel Kurul toplantısında söz alan Ömer Fethi Gürer’in konuyla ilgili sorusuna Meclis kürsüsünden yanıt veren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çiftçi ve esnafa, terör mağduru illerdeki esnafa yapılan desteklerin aynısını yapmanın söz konusu olamayacağını açıkladı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Genel kurulda söz olarak, ürünlerini değerinde satamadığı için mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorununu TBMM gündemine getirdi. Terör mağduru illerde esnaf için yeni düzenlemeler yapıldığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, bu düzenlemenin gerekli ve doğru bir işlem olduğunu vurguladı. 

Bu düzenlemenin, ülkemizde ürünleri değer bulmayan ve bu nedenle borçlanan çiftçi ve esnaf için de yapılıp yapılmayacağını soran Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi mağdurdur; çiftçide para olmayınca esnaf aldığı kredileri ödeyememektedir. Çiftçi, esnaf icra kıskacı altındadır” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hükûmet olarak çiftçi, esnaf borçlarının ötelenmesi, devlet bankası ve kooperatiflere borç faizlerinin silinmesi konusunda bir çalışma düşünülmekte midir?” diye sordu. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusuna hükümet adına Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ yanıt verdi. Başbakan Yardımcısı Akdağ, terör mağduru illerde esnaf için özel destekler uygulandığını belirterek, “Bu özel desteklerin de bir anlamı var çünkü orada genel hayatı etkileyen bir durum ortaya çıkıyor. Biliyorsunuz, gerek esnafımıza gerek işçilerimize sadece terör meselesiyle alakalı olarak da değil, zaman zaman afetlerden dolayı ya da başka ihtiyaçlardan dolayı hususi yardımlar yapıyoruz. Yani yardımdan kastımız, işte borçların ertelenmesi, yerine göre diğer birtakım ekonomik desteklerin verilmesidir” dedi.

Çiftçi ve esnafa, terör mağduru illere yapılan ya da bir afetten zarar görmüş illere yapılan yardımların aynısını yapmanın söz konusu olamayacağını söyledi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a konuşurken talebini yeniledi ve  “İcra dairelerinin sayısı artıyor” diyerek karşılık verdi. 

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba Ömer Fethi Gürer CHP Çiftçi Borçları Borç Erteleme Recep Akdağ

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?