Şekerbank

150 Bin Ton Üzüm İhraç Edebiliriz

150 Bin Ton Üzüm İhraç Edebiliriz

Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Rusya'ya sultaniye yaş üzüm ihracatının haftaya başlayacağını belirterek, bu yıl kuru üzümün 5 liranın altına düşmeyeceğini söyledi. Berber, sultaniye çekirdeksiz yaş üzümlerin Rusya'ya törenle gönderileceğini açıkladı.

AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Recai Berber, son 1 yıl içinde Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda domates haricinde Rusya pazarının açıldığını hatırlattı. Manisa için önemli olan üzümün de Rusya'ya ihracatına başlandığını kaydeden Berber, öncelikle erkenci üzümlerin gittiğini, haftaya da sultaniye çekirdeksiz üzümün ihraç edileceğini söyledi.

Berber, "Rusya'ya yaş üzüm ihracatı 2015 yılında 106 bin tondu. Geçen yıl fazla satamadık. Ama bu yıl 2017-2018 sezonunda çok daha iyi olacak. Eğer ihracatçılarımız iyi bir pazarlama yaparlarsa sadece Rusya'ya ve kuzey ülkelerine 150 bin ton üzüm ihraç edebiliriz. Bu Avrupa'ya sattığımız üzümün iki katı demektir. Yaş üzüm ihracatı 300 bin tonlara çıktığı zaman sultaniye kuru üzüm açısından da rekolte dengelenmiş olacak" dedi.

HEDEF 300 BİN TON

Türkiye'de kuru üzümün az tüketildiğini ancak yaş üzümde tüketimin oldukça iyi olduğunu kaydeden Berber, bu yıl Kuzey ülkelerine ve Ortadoğu'ya sofralık üzümde 300 bin ton hedefini yakalamak istedikleri açıkladı. Berber, "Bu da yaklaşık 1 dolardan 300 milyon dolar kazanmak demektir. Üzümde çiftçinin, ihracatçının yüzü gülecek. Bunu bekliyoruz" diye konuştu.

Bu yıl kuru üzüm fiyatlarının geçen yılın altına inmeyeceğini belirten Berber, bu yıl kuru üzüm kilo fiyatının 5 liranın altına düşmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

SULTANİYE ÜZÜM RUSYA'YA TÖRENLE GÖNDERİLECEK

Dünyada da Türk üzümüne ciddi bir talep olduğunu kaydeden Berber, dünyadaki üzüm ihracatının yüzde 45'ini sağladıklarını ve piyasayı Türk üzümünün belirlediğini belirtti. Berber, çekirdeksiz yaş üzümlerin gelecek hafta yapılacak törenle Rusya'ya gönderileceğini söyledi. Berber, "Kalıntı olayı çok sıkı denetleniyor. Bu yıl herhangi bir kalıntıya rastlanılacağını veya ihracatı etkileyeceğini düşünmüyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA


Manisa Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Üzüm Yaş Üzüm Sofralık Üzüm Üzüm İhracatı Ak Parti Recai Berber

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Artık Lüks Değil Mecburiyet
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?