Sekerbank Ciftci

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Türk Tarımı Çöküyor, Çiftçi Perişan

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Türk Tarımı Çöküyor, Çiftçi Perişan

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili açıklama yaptı.

Ülke tarımının ihracatçı yapısından çıkarak ithalat yapan bir ülke olduğunu belirten Gaytancıoğlu, "Türkiye coğrafyası tropikal ürünler dışında her türlü tarımsal ürünün yetiştirilmesine müsaittir. Bunun yanında bu coğrafya Dünyanın tarımsal üretim yapmaya en elverişli tarım topraklarına sahiptir. Ürün çeşitliliği bakımından birçok tarımsal ürünün gen bankası Anadolu ve Trakya topraklarıdır. Türkiye bu tarımsal potansiyeline rağmen maalesef AKP’li yıllarda bir türlü bu avantajını kullanamamış, ihracatçı bir konumdan ithalatçı bir konuma gelmiştir." dedi.

Üreticilere Verilen Destekler Azaldı

Üreticilere verilen desteğin azaldığı ve girdi maliyetlerin arttığını belirten Gaytancıoğlu, "AKP’li yıllarda çiftçilere verilen destekler azalmış, gıda enflasyonu oluyor bahanesiyle çözüm sürekli ithalatta aranmış, ürün piyasalarında Devletin ağırlığı hissedilmemiş, başta mazot, gübre ve yem olmak üzere girdi fiyatları enflasyonun çok çok üzerinde artmış, buna karşılık ürün fiyatları sürekli yerinde saymıştır. Çiftçiler üretim yapmak için ciddi anlamda borçlanmışlardır.  Kısacası AKP’li yıllarda çiftçi adeta unutulmuştur" dedi.

Tarımsal Desteklemeler Eksik Ödendi

Üreticilere her yıl verilen tarımsal desteğin eksik ödendiği belirten Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu, "Tarım Kanunu çerçevesinde çiftçilerimize ödenmesi gereken GSMH’nın % 1’i oranındaki ödemenin yasalara uyulmayarak eksik yapıldığı AKP’nin yıllarca çiftçiye yasa ile vermesi gerektiği desteği vermediği bilinen bir gerçektir. Hatta yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne eksik yapılan 154 milyar TL’lik ödemenin çiftçilere ödenmemesi sonucu çiftçimiz ciddi anlamda borçlanmıştır. Birçok çiftçimiz tarımsal üretimi terk ederek köyden kente göç etmek durumunda kalmıştır" dedi.

Ülkemizde Üretim Yapmak Varken İthal Ediyoruz

Tarımda ithalat politikasını eleştiren Gaytancıoğlu, "Türkiye kendi topraklarında yetişen ürünleri ithal etmemeli, kendi çiftçisi dururken başka ülkelerin çiftçilerini zengin etmemelidir Sadece 6 ürün üzerinden bir örnek verebiliriz.  Bu 6 ürün bizim topraklarımızda rahatlıkla yetişiyor ama biz kendi çiftçimize “sen bunu yetiştir” diye destek vermiyoruz. Başka ülkelerin çiftçilerinden satın alıyoruz. Yani başka ülkelerin çiftçilerini destekliyoruz. Pekiyi neymiş bu 6 ürüne 2018’de ödenen bedel tam 3 milyar 362 milyon $ dolar. Yani Türk parasıyla 16 milyar 818 milyon TL. Yani 2018’de çiftçilerimize ödenen 14.5 milyar TL desteklemeden yaklaşık 2.3 milyar TL fazla bir para Rus, Kanada, Arjantin, Ukrayna, Brezilya çiftçisine ödenmiş. Başka bir açıdan bakarsak 2019’da tüm çiftçilerimize ödenecek 16.1 milyar TL olan destekten neredeyse 1 milyar TL fazla. Yazık, çok yazık" dedi.

Tarımda Yapısal Sorunlar Var

Tarım içersinde birçok sorun olduğunu belirten Gaytancıoğlu, "AKP; Türkiye tarımındaki yapısal sorunları görmezden gelmiştir. Nedir yapısal sorunlar? Londra’daki bankalara 170 milyar $ faiz ödenirken, çiftçinin tarlasına su götürülmemesi, suyun çiftçilere çok yüksek fiyatlarla satılması yapısal bir sorundur. Buğday, arpa, soya, ayçiçeği, tütün, mısır gibi üretimi artmamışken ve bunlar için milyarca $ döviz yurtdışındaki çiftçilere ödenirken, Türkiye’de ekilmeyen 2 Trakya büyüklüğündeki araziye ürün ektirilmemesi yapısal bir sorundur. Taşımalı sistemle 17 bin köy okulu kapatılırken öğrencilerin ve çiftçilerin genel eğitim ve tarım eğitiminden yararlandırılmaması yapısal bir sorundur. Birçok ziraat mühendisi, veteriner hekim istihdamı gerekirken çiftçilerin bilgiyi tohum, gübre ve ilaç satıcılarından alması, yine birçok gıda mühendisi işsiz iken gıda denetimlerinin yapılmaması yapısal bir sorundur" dedi.

KİT'ler Özelleştiriliyor

Kamu İktisadi Teşekkülerin pasif veya özelleştirildiğini ifade eden Gaytancıoğlu, "TMO, ÇAYKUR, Et ve Süt Kurumu, gibi tarımsal KİT’lere piyasa müdahalesinde etkin görev verilmemesi, TEKEL, TÜRKŞEKER gibi tarımsal KİT’lerin adeta peşkeş çekilerek özelleştirilip yandaşlara verilmesi, FİSKOBİRLİK, TARİŞ, ÇUKOBİRLİK vb. tarım satış kooperatifi birliklerinin işlevsiz hale getirilmesi ve piyasanın tamamen özel sektöre ve ithalatçılara bırakılması yapısal bir sorundur" dedi.

Çiftçi Ürününü Tarlada Ucuza Satıyor

Üreticinin ürünün tarlada para etmediğini ifade eden Gaytancıoğlu, "Çiftçinin tarlasında domates 2 lira iken, marketlerde 6-7 lira olması, mandalinanın dalında 1 TL iken kuruş, markette 4 lira olmasını önleyemeyen, Türkiye’ye patates ve soğan krizleri yaşatan, çiftçiyi üretim ve pazarlama konusunda görmezden gelip, kooperatif ve birliklerin etkin olmamasını sağlamak yapısal bir sorundur. 

Yukarıda sayılan tüm sorunları çözmek, üreticiyi yok sayan AKP zihniyeti ile mümkün değildir. AKP’nin tek yaptığı, 1 milyar liradan aldığı çiftçi borcunu 110 milyara çıkararak çiftçiyi borç batağına sokup, üreticinin Tarım Kanunu ile hak ettiği desteğin yarısını vererek, çiftçiyi köyden kente göç ettirmek ve gıda ihtiyacını ithalatla karşılayarak yandaşların cebini doldurmaktır. 

Yukarıda sayılan tüm sorunları çözmek Atatürk’ün “Köylü Milletin Efendisidir” sözünü kendisine her zaman örnek almış CHP iktidarı ile mümkün olacaktır. CHP iktidarında üretimi planlayan bir Tarım Bakanlığı ile Türkiye ithalatçı bir ülke olmaktan çıkıp yeniden üretici bir ülke olacak, köylümüz ise yeniden efendi haline getirilecektir.  

Çözüm CHP iktidarındadır. Yağlı tohumlar, kırmızı et ve canlı hayvan, yem hammaddesi başta olmak üzere milyarlarca dolar ödeyerek ithal ettiğimiz tarım ürünlerini kendi ülkemizde üretebilecek potansiyelimiz vardır. Bu potansiyel üretimi planlayarak, üreticiyi destekleyerek harekete geçirildiğinde tarımda küçülme değil, büyümede rekorlar kırabilir. ÜRETEN ve HAKÇA BÖLÜŞEN BİR TÜRKİYE’Yİ ancak CHP iktidarında yaratabiliriz" dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU