Şekerbank

Yanlış Taşınan Okul Çantaları Gelecekte Kronik Bel Ağrısına Zemin Hazırlıyor!

Yanlış Taşınan Okul Çantaları Gelecekte Kronik Bel Ağrısına Zemin Hazırlıyor!

Günümüzde gripten sonra en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri olan kronik bel ağrılarının temelinin ergenlik döneminde yanlış taşıdığınız sırt çantaları olabileceğini biliyor muydunuz?

Çocukların okul çantaları taşırken zayıf noktalarının omuz değil; sırt olduğunu dile getiren Hastane Derindere Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe; ‘Kötü yerleştirilmiş bir sırt çantası, duruş ve yürüyüşü değiştirebilir. Sırt çantasını iki omuzla taşımak tek omuzla taşınmasına göre daha doğrudur. Sırt çantasının ağırlığı arttıkça omurganın duruşu değişir. Birçok anne babanın, sırt çantasının ağırlığı ile skolyoz veya kifoz arasında bir ilişki olduğuna inanmasının nedenlerinden biri budur. Ancak unutulmamalıdır ki ergenlik döneminde bel ağrısı problemi yaşayan çocuklar, muhtemelen yetişkin olduklarında kronik bel ağrısı sorunuyla karşılaşacaklardır.’ açıklamasında bulundu.

Doğru sırt çantası kullanımı için…

  • Çantanın tasarımından çok işlevselliğini göz önünde bulundurun. Sırt bölümü destekli bir çanta tercih ederek çocuğunuzun sırt dengesini koruyun.
  • Sırt çantasının kayışlarının en az 5 cm ve ağırlığı eşit şekilde dağıtmak için ayarlanabilir olmasına dikkat edin.
  • Ağırlığı eşit şekilde dağıtmaya yardımcı olmak için çeşitli yerlerde kişiselleştirilmiş bölmelere sahip olan çantaları tercih edin.
  • En ağır eşyaları sırtına yakın yere yerleştirin. Çantasına gereksiz şeyleri koymasını engelleyin. Sadece ihtiyaç duyulanı taşımasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun sınıftan sınıfa kitap taşıması gerekiyorsa, omuz ve pelvise ağırlığı yeniden dağıtmak için kalça askılı, bel kemerli veya tekerlekli bir sırt çantası tercih edin.

Çocuğunuzu Sırt Ağrısından Korumak İçin Bunlardan Kaçının…

  • Çocuğunuzun sırt çantasının ağırlığı toplam vücut ağırlığının% 15'ini geçmemelidir. Çocuğunuz ağır bir yük, gereğinden fazla kitap veya okul malzemesi taşıyorsa, sırtını destekleyen kasları çok fazla zorlanabilir; böylece sırt ve hatta omuz ağrısı problemi yaşayabilir.
  • Çocuğunuzun sırt çantasını bir omuza değil; iki omuza da takmasını sağlayın. Tek omuza asılan sırt çantası vücudun bir tarafı ve sırt kaslarında gerginliğe neden olur.
  • Sırt çantasını arkaya doğru alçaltmak, omuzlar ve boyun kasları üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir ve böylece omurgadaki dengesizliği artırarak omurgayı ve sırtı olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde sırt çantası kayışlarını gereğinden fazla darlaştırmak omuz içindeki dolaşım ve sinirleri olumsuz etkileyerek ağrı, karıncalanma; hatta uyuşukluğa neden olabilir.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?