Şekerbank

Uşak'ta 2018 Yılı Sığır Suni Tohumlama Sözleşmeleri İmzalandı

Uşak'ta 2018 Yılı Sığır Suni Tohumlama Sözleşmeleri İmzalandı

Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda, İl Müdürlüğü ile Serbest Veteriner Hekimler arasında her yıl yenilenen ve 2018 yılında geçerli olacak "Sığırlarda Suni Tohumlama Hizmetinin Özel Uygulayıcılara Devrine ve Hizmetin Yürütülmesine İlişkin Toplantı"  İl Müdürü Erkan KAHRAMAN, İl Müdür Yardımcısı Halil İbrahim GÜRCAN, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ayhan ÇANLI, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Özgür UĞUR ile serbest olarak çalışan, aşılama, suni tohumlama,  klinik hizmetleri yürüten Veteriner Hekimler ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 Açılış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan KAHRAMAN ''Suni tohumlama oranlarının istenen düzeyde olmadığını, bu oranın yükseltilmesi için hepimizin gayret içinde olması gerektiğini, suni tohumlama uygulamalarında küpesiz hayvanlara ve 14 aydan (420 gün)  küçük hayvanlara tohumlama yapılmaması gerektiğini, beş yaşından küçük hayvanlara kendi ırkının sperması ile tohumlanması gerektiğini, beş yaş ve üzeri hayvanlara farklı ırk tohumlama yapılabildiği ancak farklı tohum kullanıldığında soykütüğü buzağı desteklemesi farkı alınamayacağını, her ayın onuna kadar bir önceki ayın suni tohumlama cetvellerinin İl/İlçe Müdürlüklerimize teslim edilmesi gerektiğini ve iki ay üst üste suni tohumlama evraklarını zamanında teslim etmeyen uygulayıcıların suni tohumlama izinlerinin iptal edileceğini belirtti. Dişi damızlık hayvanların kesime sevk edilmesini önlemek için verilen raporlarda daha dikkatli olunması gerektiğini, raporların ve hayvanın kesimhanelerde kontrol edildiği uyumsuzluk durumunda yasal işlem yapılacağını belirtti. İşletmelere gittiğiniz de üreticilere bakım, besleme, işletme şartlarının iyileştirilmesi, sağım hijyeni, suni tohumlamada, başarı oranını etkileyen faktörler hakkında bilgi vermeyi ihmal etmeyin. Üretici var ise sizlerde bizlerde var oluruz. Üreticiye ve üretime sahip çıkalım. İmzalayacağımız suni tohumlama sözleşmelerinin üreticilerimize ve sizlere hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Daha sonra Ziraat Mühendisi (Zooteknist) Ramazan TOSUN tarafından suni tohumlama yönetmelik ve talimatları kapsamında genel bilgiler, uyulması gereken kurallar, suni tohumlama verileri ve Mobil Tohumlama Sistemi konularında sunum gerçekleştirildi.

2017 yılında gerçekleştirilen suni tohumlama faaliyetleri değerlendirilerek 2018 yılı içerisinde yapılacak faaliyetlerde bir önceki yılda yapılan eksiklikler ve yanlış uygulamalar tartışıldı. Toplantıya katılım sağlayan 88 uygulayıcı ile 2018 yılı için Sığırlarda Suni tohumlama Hizmetinin Özel Uygulayıcılara Devrine ve Hizmetin Yürütülmesine İlişkin Sözleşmeler imzalandı. 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Uşak Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Erkan Kahraman Suni Tohumlama Veteriner Hekimler Odası Özgür UĞUR

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)