Şekerbank

Üniversiteden ‘’Süt Hijyeni Ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi’’ Eğitimi

Üniversiteden ‘’Süt Hijyeni Ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi’’ Eğitimi

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Metin Uçar, TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü personeli, Alaca Avni Çelik MYO’nun Veterinerlik Bölümü öğretim üyelerinin katılımıyla geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen toplantıda, her iki kurumu ortak paydada birleştiren konularda işbirliği yapılmasına karar verilmişti. Alınan kararlar, Alaca ilçesinde düzenlenen ilk eğitim semineri ile uygulamaya geçti.
Eğitim semineri Alaca Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda gerçekleştirildi.  Seminer İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer’in teşekkür konuşmasıyla başladı. Yalvaçer, örnek teşkil edecek bu işbirliği faaliyetinin mimarı Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a teşekkür etti. ‘’Süt Hijyeni ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi‘’ konulu eğitim seminerleri düzenlenmesi, TKDK tarafından desteklenen işletmelere bu konulara yönelik bilgi kartları hazırlanması ve eğitimlere katılanlara katılım belgesi verilmesi şeklinde işbirliği faaliyetleri içeren bu çalışmanın geçen kısa süre zarfında hayata geçirilmesinde emek sarf eden değerli öğretim üyelerine de teşekkür etti. İl Koordinatörü Yalvaçer, işbirliği faaliyeti kapsamında Mart ayı içerisinde Çorum Merkez, Mecitözü ve Sungurlu İlçelerinde de seminerler planlandığını, söyledi.
Alaca Avni Çelik MYO Veterinerlik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Bahat Comba’da yaptığı konuşmada, Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın talimatlarıyla bu işbirliği gerçekleşti. TKDK yetkilileriyle bir araya gelerek yapılacak faaliyetler üzerinde karar verdik. Bu çalışmaya yönelik sunumlar ve işletmelere hitap eden kısa ve öz bilgi içeren bilgi kartları hazırladık, dedi. “Sağımhanede Uyulması Gereken Genel Kurallar, Sağım Sırasında ve Sağım Sonrası Uyulması Gereken Kurallar, Sağım-Çalışanlar ve Alet-Ekipman Hijyeni, İşletme ve Hayvan Hijyeni, Düve Bölmelerinde Uyulması Gereken Kurallar, İşletmede Uygulanması Gereken Genel Kurallar, Başarılı Bir Sürü İşletmeciliği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sınırlar, Sağım Öncesi Uyulması Gereken Kurallar, Yeni Doğan Buzağı (1-3 gün) Bakımında Uyulması Gereken Kurallar, Buzağı (4-56 günlük) Bölmelerinde Uyulması Gereken Kurallar, Doğum Bölmesinde Uyulması Gereken Kurallar, Ağız Sütünün Önemi, 1-2-3 ve 4. Dönemde Uyulması Gereken Kurallar” başlıklarını içeren 16 adet bilgi kartı hazırladıklarını, ifade eden Yrd.Doç.Dr. Bahat Comba, bu hazırlıklarda emeklerini esirgemeyen öğretim üyelerimize ve seminerimize katılanlara teşekkür ediyorum, diye sözlerini tamamladıktan sonra, “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi ve Sürü Sağlığı” başlıklı bir eğitim sunumu yaptı.
Aktivitenin öğleden sonraki bölümüne Yrd.Doç.Dr. Şeyma Aydemir’in “Sağım ve Hijyen Kuralları” balıklı sunumuyla devam edildi. Katılımcılarının sorularının cevaplanmasının ardından, katılımcılara Katılım Belgesi verildi. Daha sonra TKDK desteğiyle hayat bulan Alper Çağlar’a ait 110 başlık sağmal büyükbaş kapasiteli işletmeye ziyaret gerçekleştirildi. Hazırlanan bilgi kartları işletmedeki uygun bölümlere asıldıktan sonra, işletme sahibine ve ziyarete katılan diğer işletme sahiplerine Alaca Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyeleri tarafından tavsiyelerde bulunuldu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Çorum Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Hitit Üniversitesi Prof. Dr. Reha Metin Alkan TKDK Alaca Avni Çelik MYO Doç. Dr. Metin Uçar Mustafa Mansur Yalvaçer Alaca Süt Hijyeni Buzağı Ölümleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?