Şekerbank

Ülkemiz Arıcılıkta Üç Farklı Biyocoğrafik Bölgenin Kesişme Noktasında

Ülkemiz Arıcılıkta Üç Farklı Biyocoğrafik Bölgenin Kesişme Noktasında

​Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa düzenledikleri arıcılık paneli yapıldı. Trabzon, KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür Merkezi Toplantı Salonunda yapılan panele Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Zootekni Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil YENİNAR, Karadeniz Teknik Üniversitesi Maçka Meslek Yüksek Okulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oktay YILDIZ ile Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden emekli Vet. Hekim Mithat KURT katıldı.

Trabzon ve çevre illerden gelen arı yetiştiricileri ile arıcılık birlikleri yöneticilerinin katıldığı panelin açılış konuşmalarını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY ile Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zekeriya AYDIN yaptı.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY konuşmasında, Avrupa, Asya ve Akdeniz gibi üç farklı biyocoğrafik bölgenin kesişme noktasında yer alan ülkemizin, dünyada ballı bitkiler florasının % 75'ine ve çam dalı florasının % 90'ına sahip olduğuna, modern arıcılığın geliştirilmesi için Trabzon arıcılarını ve arı ürünleri tüketicilerini güncel bilgilerle buluşturmak adına paydaş kuruluşlarla işbirliği yaparak çok sayıda arıcılık kursu, teknik toplantı ve sempozyum düzenlendiğini söyledi. Trabzon'da son 15 yılda açılan arıcılık kurslarında 10 binden fazla kişinin sertifika sahibi olduğunu söyleyen GÜLBAY, Trabzon'un 2500 arıcısı ve 165 bin 580 arılı kovanıyla Türkiye sıralamasında 9. sırada bulunduğuna dikkat çekti. İl Müdürü GÜLBAY, Bakanlığın yaptığı desteklemelere de değinerek 2017 yılı içerisinde Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı tüm arıcılara kovan başı desteklemeler başta olmak üzere, genç çiftçi, ana arı, organik arıcılık, tarım alet-makine dâhil toplamda 2 milyon 131 TL tutarında desteklemede bulunulduğunu sözlerine ekledi.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY, üreticiden tüketiciye dek güvenli arı ürünleri sunulabilmesi için hijyen üretiminin yanında, üreticilerin ürünlerini pazarlama noktasında mutlaka markalaşmaya gitmesi gerektiğini, tüketiciye sunulacak ürünün analiziyle, ambalajıyla ve markasıyla güvenli olduğu garantisinin verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti. İl Müdürü, en azından Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerinin, ürünlerini birliğe ait dolum tesislerinde ambalajlayıp birliğin markası ile tüketiciye sunma noktasında çok önemli bir hizmetin yerine getirileceğini önemle vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Panelde Prof. Dr. Halil YENİNAR, arı popülasyonunun arttırılması geliştirilmesi ve ilkbahar beslemesi; Doç. Dr. Oktay YILDIZ, apiterapik değeri yüksek arı ürünlerinde kalite (Bal, polen, arı sütü, propolis, arı zehiri, apilarnil); Vet. Hekim Mithat KURT ise Amerikan yavru çürüğü, Avrupa yavru çürüğü, nosema, varroa gibi arı hastalıkları ve tedavi yöntemleri üzerinde sunumda bulundular. 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Cahit GÜLBAY Arıcılık Arı Bal Arı Kovanı Arıcılık Paneli Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği Prof. Dr. Halil YENİNAR Karadeniz Teknik Üniversitesi Maçka Meslek Yüksek Okulu

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?