Şekerbank

Tarihi Kapalı Çarşı’da Balıkçı Esnafı Denetlendi

Tarihi Kapalı Çarşı’da Balıkçı Esnafı Denetlendi

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Turan KARAHAN, İl Müdür Yardımcısı Vedat ERGÜN, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa TUĞYAN ve teknik personel Kapalı Çarşıda balıkçı esnafını ziyaret ederek, 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve mevzuata uygun satışı yasal olan balıklar hakkında bilgi verdi.

Ülkemizde ve Doğu Anadolu Bölgesinde su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı açısından önemli bir konumda olan Elazığ'ın alabalık üretiminde birinci sırada olduğunu,  su ürünleri avcılığı açısından da iç sularda çok önemli potansiyele sahip olduğunu belirten İl Müdürü Turan KARAHAN; “İlimizde su ürünleri sektörünün bir parçası konumundaki 28 adet balık satış yeri Müdürlüğümüz denetim ekiplerince 5996 sayılı gıda ve 1380 sayılı su ürünleri kanunları kapsamında hijyen, tür, zaman yasağı ve asgari boy limitlerine uygunluk yönlerinden denetlenmektedir.

Sahip olduğumuz bu yüksek su ürünleri potansiyelini en verimli şekilde kullanarak insan sağlığında çok önemli yeri olan balığın hijyenik ortamlarda halkımıza sunmak ve sürdürülebilir avcılığını da sağlayacak şekilde satılmasını sağlamak için rutin ve şikâyet esaslı denetimlerimiz olmaktadır. Bu denetimlerle avlanabilir asgari boy limitlerine uygun olmayan balıkların satılması engellenerek dolaylı olarak balıkçılarca avlanması da engellenmiş olmaktadır. Bu sayede balıklar çoğalma şansı bulacak, balıkçılarımız hem daha çok balık avlayarak kazançlarını arttıracak hem de halkımız daha ucuz balık yemiş olacaktır. 

Dünya ve Avrupa ülkelerin de kişi başı tüketimin 15-20 kğ seviyesinde olmasına karşın ülkemizde 5 kğ seviyesindedir. İlimizde ise bu rakam daha da düşüktür.  Bu sebeple sağlıklı yaşam için balık tüketimini arttırmamız ve en az haftada 1 sefer balık tüketmemiz gerekmektedir.

Su ürünleri sektörünün bir parçası olan perakende balık satıcılarımızın da kurallara uyarak halkımıza sağlıklı balık yedirmelerini ve aynı zamanda sürdürebilir avcılığa destek olmalarını talep ediyoruz.

Tüketicilerin balık alırken yaşadığı uygunsuzlukları ALO 174 ve Müdürlüğümüzün 0424 241 1616 telefonlarından bize ulaştırmalarını bekliyoruz” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?