Şekerbank

Süt Ürünleri İthalatı Yüzde 15,25 Arttı

Süt Ürünleri İthalatı Yüzde 15,25 Arttı

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) yönetim kurulu başkanı Tarık Tezel süt ve et sektörü değerlendirme ve 2019 beklentiler açıklamasında süt ürünleri ithalatı ve ihracatına dair rakamları açıkladı.

Tezel yaptığı yazılı açıklamada; "Türkiye’de 2017 yılında 20,7 milyon ton  çiğ süt üretilmişti. 2018 yılı çiğ süt üretiminin ise 2017’ye oranla % 10 bir artış ile 22,7 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Geçen yıl, % 3,2 oranında protein ve yüzde % 3,6 oranında yağ değerlerine sahip çiğ süt için Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından belirlenen litre tavsiye fiyatı, 1 Ocak-31 Ocak 2018 tarihleri arasındaki dönem için 1,40 TL idi. Bu tavsiye fiyatı, 1 Şubat-30 Haziran 2018 tarihlerini kapsayan dönem için 1,44 TL oldu; buna 0,09 TL soğutma bedeli eklenerek, tavsiye fiyat toplamda 1,53 TL/Litre olarak belirlendi. Ardından, 15 Ağustos-31 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan dönem için ise 1,70 TL/litre olarak ilan edildi.

2018 yılının sonuna geldiğimizde Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici, sanayici ve tüketici ile enflasyonla mücadeleyi hep birlikte kollayan bir ilke imza attı. Hem üreticinin artan maliyetler karşısında girdiği sıkıntıya, hem içinde bulunduğumuz koşullarda pazarın daralması ile sanayicinin hammadde maliyetlerine omuz vermeye, hem de tüketici fiyatlarına destek olmak üzere, çiğ süt destekleme bedellerini 25 kuruşa yükselterek ciddi bir piyasa regülasyonu modeli ortaya koydu.

Sektörün dış ticaretine baktığımızda ise 2018 yılında ihracatın bir önceki yıla oranla % 2,7 oranında daraldığını görüyoruz. Bu daralma ile sektörün ihracat cirosunun da % 5 oranında düşerek 320 milyon USD seviyesinde gerçekleşeceği görülüyor. 2017 yılında 191.638 ton karşılığında 335 milyon 341 bin USD tutarında süt ürünü ihracatı gerçekleşmişti. Bu da süt ürünleri sektörünün 2018 yılını 320 milyon USD seviyesinde bir ihracat tutarı ile kapatacağını gösteriyor.

İthalatta ise 104,2 milyon USD ile 2017 yılına oranla %15,25  bir artış söz konusu." dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

  • modernciftlik

    modernciftlik

    07.01.2019 11:40

    şimdi biz buna ne diyelim ilk okul zamanlarında bize öğretilen türkiye ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var... Kendi kendine yeten bir ülke ithalat cennetine dönüşmüş durumda... biz www.modernciftlik.com u açarken çiftçiye uygun fiyatlı ürünler sunarız dedik ki öyle de yaptık fakat halen alım güçlüğü çekiyor çiftçimiz. Allah sonumuzu hayırlı etsin...

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?