Şekerbank

Su Ürünleri Yetiştiriciliği %416 Artarak 315 Bin Tona Çıktı

Su Ürünleri Yetiştiriciliği %416 Artarak 315 Bin Tona Çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Rusya'da Üçüncü Küresel Balıkçılık Forumu ve Deniz Mahsulleri Fuarı açılışına katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin, üç tarafı denizlerle çevrili ve çeşitli iç su kaynaklarına sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak, bunun, balıkçılığı geçmişten günümüze birincil ekonomik faaliyetlerden kıldığını belirtti. Pakdemirli "Günümüzde; teknolojik gelişmeler ve Bakanlığımızca sektöre verilen desteklemeler sayesinde bir taraftan üretim artarken diğer taraftan da tesislerin modernize edilmesiyle çevre dostu üretim modeline geçilmiştir" dedi.

"SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ %416 ARTARAK 315 BİN TONA ÇIKTI"

Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada önemli bir paya sahip olduğunu da belirten Bakan Pakdemirli, "2002 yılından bu yana yetiştiricilik tesis sayımız % 83 artışla 2 bin 286'ya ulaşmıştır ve böylece, su ürünleri yetiştiricilik üretimi de %416 artarak 315 bin tona çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

"952 MİLYON DOLARLIK, 178 BİN TON SU ÜRÜNLERİ İHRACATI YAPILDI"

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, su ürünleri üretiminde avcılık ve yetiştiricilikten sağlanan miktarı da paylaştı. "2018 yılı verilerine göre 314 bin tonu avcılıktan, 314 bin 500 tonu yetiştiricilikten olmak üzere toplamda yaklaşık 629 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleşmiş ve yetiştiricilik üretimimiz ilk defa avcılık üretimini geçmiştir" dedi. Üretimde yaşanan bu gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatının da oldukça iyi bir seviyede olduğunu belirten Pakdemirli, "İhracatımız 2002 yılında 27 bin tondan, 2018 yılında 178 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan, yaklaşık 952 milyon dolara yükselmiştir" ifadelerini kullandı.  

"2023 İHRACAT HEDEFİ 2 MİLYAR DOLAR"

Ürünlerimizin 100'e yakın ülkeye ihraç edildiğini söyleyen Pakdemirli, 2018 yılı ihracatının 1 milyar dolara ulaşmasının ardından 2023 hedefinin de yükseltildiğini belirtti; "Ülkemizin 2023 yılı su ürünleri yetiştiricilik üretimi hedefi 600.000 ton, ihracatımız da 2 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için planlamalarımıza, kaliteyi ve çevreyi gözetecek şekilde devam ediyoruz" diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliğindeki kararlılığını ise "Dünyada doğal kaynaklardan etkin ve rasyonel biçimde faydalanmanın ekonomik bir zorunluluk olduğu günümüzde, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarımızı koruyarak sürdürülebilirliği sağlamak ve su ürünleri yetiştiriciliğindeki gelişimimizi artırarak devam ettirme yönünde kararlıyız" sözleri ile ifade etti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?