Şekerbank

Sarı: Makamda Oturmak Yerine Her Daim Sahadayız

Sarı: Makamda Oturmak Yerine Her Daim Sahadayız

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı Kılıçören ve Büğdüz Köylerinde İşletmeleri Ziyaret Etti

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı her platformda dile getirdiği gibi makamda oturmak yerine her daim sahada çalışan bir kişi olduğunu yoğun programına rağmen üreticileri ziyaret ederek gösteriyor.

Sarı; Kılıçören Köyünde Merinos ırkı küçükbaş yetiştiriciliği yapan Sami Kantar ve Büğdüz Köyünde Simental ırkı büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Mustafa Yancı' ya ait işletmeleri ziyaret ederek üreticilerden bilgi aldı.

Her iki Üreticide ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Yetiştirmiş oldukları hayvanlar ve işletmeleri hakkında bilgiler verdi.

Kılıçören Köyünde merinos yetiştiriciliği yapan Sami Kantar; daha önceden büyükbaş besiciliği ve diğer ırklarla küçükbaş yetiştiriciliği yaptığını, Bursa' ya satmak için götürdüğü kuzuları sattıktan sonra orada merinos yetiştiriciliği yapan bir üretici vasıtasıyla merinos üretimine başladığını söyledi. Merinoslar sayesinde hayvancılıktan daha fazla gelir elde ettiğini ve sürüsünün iki katına çıktığını, sürünün ikizlik oranının % 50 olduğunu söyledi. Bu işi severek ve şevkle yaptığını, geceleri kuzulama dönemlerinde uyumadığını bizzat sürünün içinde gözlem yaparak takip ettiğini, yaptığı işi en iyi şekilde titiz bir biçimde yapmaya gayret gösterdiğini belirtti. Merinos ırkı koyunlardan çok memnun olduğunu en az 5 aylık kuzuda bile mevcut bölgemizde ki koyunların kuzularına 10 kg. ve üzeri et verimi farkı olduğunu söyledi. İkizlik oraını da eklediğimiz zaman ilimizdeki koyunlara göre çok fark yarattığını belirtti.

İl Müdürüm Orhan Sarı üreticilerin sorunlarını bizzat işletmeye giderek yerinde incelemenin üreticilere moral motivasyon yönünde çok katkı sunduğunu ayrıca böyle üreticilere her zaman müdürlük olarak yanlarında olup desteklerinin süreceğini belirterek, üreticiyi tebrik etti.

Büğdüz Köyünde Simental ırkı büyükbaş yetiştiriciliği yapan Mustafa Yancı ise Seksen başlık bir ahırla iki yıl önce hayvancılığa başladıklarını ve mevcut hayvan sayılarının yüzün üzerine çıktığın söyledi. İyi bir planla ve teknolojiyi de iyi bir şekilde kullanarak hayvancılıktan kar edilebileceğini söyledi.

İl Müdürü Orhan Sarı işletmede incelemelerde bulunarak böyle işletmelerin çoğalması gerektiğini, kurum olarak Çorum'da ari işletme sayısının arttırmanın birinci öncelikleri olduğunu belirterek, hemen işletme olarak arilik başvurularını yapmalarını istedi. Kurum olarak biz her türlü desteği vermeye hazırız. İşletmenin süt üretiminin ortalamanın altında olması yeni bir işletme için kabul edilebilir ancak ortalama süt veriminin 25 litre üzerine çıkması için sürü seleksiyonunun yapılması gerektiğini belirtti.

Orhan Sarı yaptığı açıklamada; "Her iki işletmenin de kendi alanında örnek birer işletme olduğunu söyleyerek, küçükbaşta merinos ve büyükbaşta simental ırkı dünya da en çok rağbet gören ırklar olarak ön plana çıkıyor. İlimizde de bu ırkları yetiştirenlerin hayvancılıktan para kazandıklarını kendilerinden duymak güzel. Bu ırklar üzerinde daha fazla durarak, ilimizde üretimlerinin arttırılması konusunda İl Müdürlüğü olarak yılmadan, usanmadan devam edeceğiz.

Çorum' un büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta marka şehir olması için gece gündüz çalışacağız.

Hayvancılık sadece ilimiz için değil ülkemiz için stratejik bir konu, hayvan ithalatını bitirmek ve et ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için verimli ırkların üretiminin yaygınlaştırılması gerekiyor. Bakanlık olarak bu konuda yoğun çaba harcıyoruz. Üreticimizle el ele bu sorunun üstesinden geleceğiz" dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Çorum Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Orhan Sarı Ayçiçeği Hasadı Küçükbaş Hayvancılık Büyükbaş Hayvancılık Ari İşletme Merinos Koyunu Simental Büğdüz Köyü Kılıçören Köyü

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?