Şekerbank

Pınarbaşı’nda Balık Sağım Zamanı

Pınarbaşı’nda Balık Sağım Zamanı

Pınarbaşı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat ÜRKER yaptığı açıklamada "Kayseri ilinde üretilen yavru alabalıkların % 85, gözlenmiş yumurta üretiminin tamamına yakını ve kara işletmelerinde üretilen Porsiyonluk Alabalığın % 98'i ilçemizdeki işletmeler tarafından üretilmektedir. İlçemiz özellikle yavru alabalık üretiminde söz sahibi bir konumdadır. Bu kapsamda ilçemizdeki işletmeler tarafından yıllık 85.000.000 adet yavru balık üretilmektedir. İlçemizde kış sağımı Kasım – Mart ayları arasında yapılmaktadır. Normal sağım zamanının dışında fotoperiyot uygulaması ile Mayıs –Temmuz ayları arasında da balık sağımı yapılmaktadır. Fotoperiyot uygulaması ile işletmelerimizde tüm yıl yetiştirilmeye hazır yavru balık bulunuyor. Bu kapsamda özellikçe çevre iller olmak üzere yaklaşık 20 ilde üretim yapan işletmeye yavru balık sevkleri ilçemizdeki çiftliklerden yapılmaktadır. Ayrıca yıllık 15.000.000 adet gözlenmiş yumurta üretilip, diğer illere gönderilmektedir. İlçe Müdürlüğümüzde görevli Su Ürünleri Mühendislerince, işletmeler sürekli olarak ziyaret edilmekte, yetiştiricilik konusunda teknik destek sağlanmakta, yavru balık tespiti ve hasat kontrolleri yapılmaktadır.

Bakanlığımızın 2018 yılı su ürünleri destekleme tebliğinde de belirtildiği üzere, Alabalık üretimi yapan işletmelerden hasat edilen balıkların etiketlenerek satışa sunulması ve Alabalık üretim tesislerinin de iyi tarım uygulamasına geçilmesi konusunda çalışmalarımız var. 2018 yılı içerisinde netice almayı planlıyoruz." dedi.

İlçe Müdürü ÜRKER işletme sahipleriyle yaptıkları görüşmelerde, son yıllarda iri alabalık üretiminin pazar imkânının fazla olması nedeniyle satışının daha kolay olduğu, dolayısıyla bakanlığımızın iri balık üretimini teşvik etmek amacıyla daha fazla desteklemesi nedeniyle iri alabalık üretiminin 2018 yılı içerisinde daha da artacağını belirtmiştir. 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Kayseri Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Balık Balık Sağımı Alabalık Pınarbaşı Murat Ürker

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)