Hayvan Sağlığında Elektronik Reçete Dönemi Başlıyor

Hayvan Sağlığında Elektronik Reçete Dönemi Başlıyor

Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Muhammet ANGIN, 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya geçecek olan ‘Elektronik Reçete Sistemi’ ile ilgili açıklama yaptı.

İl Müdürü Angın; “Bakanlığımız tarafından hayvan hastalıkları ile etkin bir şekilde mücadele etmek, bu alanda gerçekleştirilen uygulamaları kayıt altına alarak istatistiki bir veri tabanı oluşturmak ve gıda güvenliğini temin etmek amacıyla Veteriner Hekim reçetelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi ve muhafaza edilmesi için 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle E-Reçete uygulamasına geçilecektir.

Halen test amaçlı olarak faaliyete geçirilen sistemin, ocak ayından itibaren etkin olarak kullanılmaya başlanmasıyla; et ve sütte belirli bir süre kalıntı yapan ilaçların uygulandığı hayvanların, ilaç arınma süresi tamamlanmadan mezbahanelerde kesimine müsaade edilmeyeceği için antimikrobiyal direncin önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca, doğum vakasına giden veteriner hekimlerin doğum sonrası tanzim ettikleri muayene reçeteleri sayesinde doğan buzağı veya kuzuların canlı yada ölü durumda doğduğu sisteme işlenerek istatistiki bir veri elde edilmiş olacaktır. İhbarı mecburi hastalıkların teşhis edilerek e-reçete tanzim edilmesi halinde ise sistem Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüze uyarı gönderecek ve zamanında alınan tedbirler sayesinde salgın hastalıkların da önüne geçilecektir.

E-Reçete Sisteminin yanı sıra faaliyete geçirilecek olan ‘İlaç Takip Sistemi’ sayesinde veteriner muayenehane ve poliklinikleri ile diğer veteriner tıbbi ürün perakende satış yerlerindeki ilaçlar kayıt altına alınarak takip edilmiş olacaktır.

Bu çerçevede; ilimizde kamu kurumları ve özel sektörde çalışan veteriner hekimlerin sistemin kullanımı noktasında yaşayabilecekleri sıkıntıların önlenmesi için Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığından konu uzmanlarının katılımıyla, 21 Aralık’ta İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda E-Reçete Sistemi bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, uygulamalı olarak elektronik reçete tanzimi gösterilerek, veteriner hekimlerin soruları cevaplandırılmıştır.” dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Giresun Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Dr. Muhammet Angın Hayvan Sağlığı Elektronik Reçete E-Reçete Veteriner Hekim

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?