Şekerbank

Bir şehir karantina altına alındı! Hayvan giriş çıkışları yasaklandı

Bir şehir karantina altına alındı! Hayvan giriş çıkışları yasaklandı

Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Çevre İllerde şap hastalığının görülmesi üzerine 25.01.2018 tarihinde yetiştiricilerin uyarılması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi ile ilgili olarak yetiştirici birlikleri ve İlçe müdürlükleri yazılı olarak uyarıldı. İl Müdürlüğü olarak ulusal aşılama programı başlaması beklenilmeden aşı temin edildi ve riskli bölgelerin aşılanması çalışmalarına başlandı.

İlimizde bir köyde 13.02.2018 tarihinde, diğer bir köy ve bir beldede 19.02.2018 tarihinde, hayvan sahiplerince yapılan büyükbaş hayvanlarda salgın hastalık ihbarların değerlendirilmesi sonucunda 3 işletmede toplamda 19 büyükbaş hayvanda şap hastalığı tespit edilmişti.

İl Müdürlüğümüz ekiplerince hastalık mihraklarına derhal müdahale edilerek tespitler yapıldı ve laboratuvara gönderilmek üzere marazi marazi madde alındı. Gerekli idari ve fenni tedbirler alındı. Bakanlığımıza ve ilgili diğer kurumlara bilgilendirme yapıldı.

Aşılama çalışmaları il genelinde 7 ekiple aralıksız yürütülüyor. 23.02.2018 tarihi itibarı toplamda il genelinde  6.439 büyükbaş hayvan aşılandı.

Alınan idari ve fenni tedbirler sonucunda hastalığın yayılması engellendi.

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda ağız, tırnak ve memelerde yara, yüksek ateşle seyreden  bulaşıcı bir hayvan hastalığı. Hayvancılık işletmelerinde ekonomik kayıplara neden olmakla beraber zoonoz bir hastalık değil. Düzenli yapılan aşılamalarla hastalığın bulaşması önlenebiliyor." denildi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Şap Şap Hastalığı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?