Şekerbank

Bir Başarı Hikayesi, 4 İnekle Başladı. Şimdi İse...

Bir Başarı Hikayesi, 4 İnekle Başladı. Şimdi İse...

Bingöl'ün Solhan ilçesinde 10 yıl önce kolundaki bilezikleri bozdurarak satın aldığı 4 inekle besiciliğe başlayan Sevim Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe programlarından faydalanarak aldığı krediyle işini geliştirerek 4 inek ile başladığı üretim serüvenine 56 adet Simental ırkı büyük baş hayvanla devam ediyor.

Bingöl Solhan İlçesinde yaşayan 45 yaşındaki ev hanımı Sevim Şimşek, takılarını satarak 56 büyük başlı çiftlik kurdu. Solhan ilçesine bağlı Murat köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Şimşek, Eşi Metin Şimşek ile gözü gibi baktığı hayvanların etinden ve sütünden sağladığı gelirle iki çocuğunu Üniversiteden mezun eden 2'sinide ilköğretim ve ortaöğretimde okutan Şimşek, benimsediği hayvancılık işini geliştirmeye karar verdi. İşini geliştirmek için Doğu Anadolu (DAP), Güneydoğu Anadolu (GAP), Konya Ovası (KOP) ve Doğu Karadeniz (DOKAP) Projeleri Kapsamındaki İllerde yürütülen projeler ilgisini çekmiş ve ilimizde DAP Projesi olarak uygulanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesinden yararlanmak için proje hazırladı. Önce 50 büyükbaş kapasiteli Ahır projesi hazırlayan ve ancak özsermaye ve işgücü endişesiyle projesini revize ederek 30 baş kapasiteliye çevirdi.

Ahır Projesi kabul olan Şimşek, takıları ile aldığı hayvanlarını satarak sermaye yaptığı bu parayla, DAP kapsamında ki Ahırın % 50'lik kısmını ödedi. Ahırını tamamlayan Şimşek, büyükbaş alımı ile ilgili olarak; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteklemelerinden yararlanarak 30 başlıklı büyükbaş hayvan alımı için proje sundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından talebi olumlu karşılanan Sevim Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gebe Düve İthalat Desteği kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla faizsiz kredi desteği alarak, yurt dışından 30 adet Simental Irkı büyükbaş hayvan ithal etti. Aldığı hayvanları yeni ahırında besleyerek, iki yılda elde ettiği danalar için Bakanlığımızca desteklenen 30 başlıklı ahır projesinin hemen yanında kendi imkânlarıyla 25 baş kapasiteli yeni bir ahır yaptırdı. İşletmesindeki iş yoğunluğu nedeniyle işlerine yardımcı olmak üzere 1 aile istihdam ederek, kendi işinin kurdu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Bingöl Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Kadın Çiftçi İnek Simental Ziraat Bankası

Haber Yorumları

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?