Şekerbank

Beyaz et üretiminde yetiştiriciler yardım bekliyor

Beyaz et üretiminde yetiştiriciler yardım bekliyor

Malatya Kanatlı Et Üreticiler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yıldız, Malatya'da beyaz et üretiminde sektörün her geçen gün kan kaybettiğini belirterek acilen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Malatya Kanatlı Et Üreticiler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yıldız, Malatya'da beyaz et üretiminde sektörün her geçen gün kan kaybettiğini belirterek acilen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Yıldız, sektördeki sorunlar ile ilgili düzenlediği basın toplantısında sorun ve çözüm önerileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de kişi başı tavuk tüketiminin 21,4 kilogram olduğunu ifade eden Yıldız, son dönemde sektörün, hem Dünya'da hem de Türkiye'de büyüme trendinde olmasına rağmen Malatya'da son 5 yıldır sektörde küçülme olduğunu dile getirdi. Beyaz et sektörünün canlanması için yetkililerden yardım talep eden Yıldız, 2017 yılında beyaz et sektörünün ülkeye 5 milyar dolar katma değer oluşturduğunu kaydetti. Malatya tavuk eti üretimi ve kesimhaneleri ile 2012 yılında bölgesel bir güç konumundayken, şu anda sektörde bir daralma yaşandığını dile getiren Yıldız, "Halen İlimizde 250 tane işletme bulunurken, bu işletmelerin 120'si kapanmış durumda, geri kalan ise karın tokluğuna üretim yapmak durumuna düşmüştür" dedi.

Malatya'da üretim kapasitenin yüzde 40'lara düştüğünü kaydeden Başkan Yılmaz, "Tavukçuluk sektörünün ilimize yaklaşık, yıllık 1 milyar TL katma değer sağlarken, 30 milyon dolar ihracat ile birlikte yaklaşık 8 bin kişiye dolaylı olarak istihdam sağlıyor. Kümeslerin yüzde 99'unun kırsal yerlerde olması nedeniyle sektör köyden, kente göçü de önlüyor. Sektörün canlanması için 8 Kasım 2018 tarihinde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Bu görüşme sonrası Et ve Süt Kurumunun, birlik üzerinden üreticilere civciv girdisini temlik yolu ile vermesi ile birlikte yetişen hayvanların ilimizdeki atıl iki adet kesimhanede kesimleri yapıldı. Bu kurum üzerinden ülke geneline satış yapılması yönünde ortak mutabakata vardık. Yapılan çalışma ile devletin sektörden yıllık 65 Milyon TL vergi kazancı elde ettiğini, talep ettiğimiz destek tutarının 30 Milyon TL civarında olduğunu ve devletin destek verdiği tutarın iki katını bir yıl içinde kazanıp ilimiz istihdamına da katkı sağlayacağını belirmek istiyoruz" diye konuştu.

Birlik Başkanı Yıldız, beyaz et sektörünün eski verimli günlerine tekrar dönmesi için Cumhurbaşkanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Malatya Valiliği, Milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri ile de gerekli destekleri ile hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Kaynak: İHA


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?