Şekerbank

BEBKA Destekli Süt Toplama Merkezlerinin Açılışı Yapıldı

BEBKA Destekli Süt Toplama Merkezlerinin Açılışı Yapıldı

Yenipazar İlçesinde BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) aracılığıyla gerçekleştirilen sütlerin kalite ve değerinin artması amacıyla gerçekleştirilen "Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması" projesiyle hayata geçirilen Süt Toplama Merkezlerinin açılışı yapıldı.

Açılışa Yenipazar Kaymakamı Hamza TÜRKMEN, Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik KESKİN,  Bilecik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hayati KESKİN, Komşu illerin Süt Üreticileri Birlik Başkanları ile İlçe Müdürleri ve davetliler katıldı.

 İl Müdürü YILDIZ açılışta şu açıklamalarda bulundu; "BEBKA'dan yapılmış olan 401.650,00 TL yatırım tutarına sahip "Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması" projesi, güvenilir gıda üretimine ve tüketimine sunulması için gösterilen çabalardan biridir. Bu projenin ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yeri vardır. Elde edilen sütlerimiz belli bir somatik hücre sayısının altında olmak zorundadır. Bunu da ancak soğuk zincir ile sağlayabiliriz.

İlçemizin hayvancılığı diğer ilçelere nazaran biraz daha fazla gelişmiş durumdadır. Süt sığırcılığı ve süt üretimi iyi düzeyde ama bu proje ile çiftçimizin ürettiği ürünün daha iyi değerlendirilmesini, tüketicinin de daha sağlıklı bir ürün tüketmesini sağlamış olacağız. Proje 11 köyde uygulanmakta olup 8,5 ton süt soğuk zincirde durabiliyorken sezonunda 12 tona kadar çıkabilecektir.

Genç nüfusun köylerde tutunabilmesi için ekonomik katkısını artırmak amacıyla ürünlerin işlenmesi, soğutulması ve ambalajı günümüz ekonomisinde önemlidir. Bu proje ile ilçemizde üretilen sütün güvenilir bir şekilde tüketiciye ulaşması için hijyen kuralları ve süt analizlerinin yapılarak sağlıklı sütün soğutma tanklarına dökülmesi önem arz etmektedir. Soğuk tank zinciriyle sütlerin toplanarak dağıtılması ve örgüt aracılığıyla kolay pazar bulunarak kazanç sağlaması açısından projemizin olumlu katkıları olacağını düşünmekteyiz.

Hayvancılığımızı geliştirmek adına bu sene Yem Bitkisi Tohumlarımızı dağıttık. Yenipazar İlçemizde bu destekten payını aldı.

Sözlerimi süt içmenin önemini vurgulayan şu dörtlükle bitirmek istiyorum;

 Sağlıkla yaşam için,

Gazlı içeceklerden vazgeçin.

Et, peynir, yumurta yiyin.

Süt için, süt için"

Bu Projede emeği geçen herkse teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olması temennisiyle çiftçimizin kazancının bereketli olmasını diliyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü YILDIZ' ın konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesilirken, aynı zamanda dualar eşliğinde kurban kesimi gerçekleşmesi ile tören son buldu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Bilecik Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Hacı Dursun Yıldız BEBKA Süt Toplama Merkezleri Hamza TÜRKMEN Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Tevfik KESKİN Bilecik Süt Üreticileri Birliği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?