Bakan Fakıbaba'dan Hayvancılık Hakkında Flaş Açıklamalar

Bakan Fakıbaba'dan Hayvancılık Hakkında Flaş Açıklamalar

Bakan Fakıbaba'dan et ithalatını bitirecek talimat: 500 bin buzağı kurtarılacak

Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketli Değerlendirme toplantısı Antalya ' da yapıldı. Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile Müsteşar Yardımcıları Dr. Nihat Pakdil, Ahmet Güldal, Hasan Özlü ve 81 İl Müdürü katıldı.

"2018 yılını Hayvan hastalıkları ile Mücadele ve Buzağı ölüm oranları Düşürüme yılı ilan ediyorum. "

 Düzenlenen toplantıda 81 İl Müdürüne hitap eden Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba "Hamile bir annenin bakımı neyse, düvenin bakımı da o. Bir bebeğin bakımı neyse, yeni doğan buzağın bakımı da o. Çocuk ölüm oranı neyse, buzağı ölüm oranı da o. Esasında annenin takibi nasılsa, bir gebe düvenin takibi de aynıdır, farklı bir şey mi? Aynı, hiç değişen bir şey yok. Biz tek tek gebe düveleri takip edeceğiz, zimmetleyeceğiz. Hayvan hastalıkları ve buzağı kayıplarının önlenmesi 2018 yılının adı. Bugün adını koyduk. Biz bunu önleyeceğiz. Amerika yapmışsa ve yüzde 2'lere indirmişse, benim arkadaşlarım yapar, başarır bunu."  dedi.

Buzağı Ölüm Oranı Yüzde 15' ten yüzde 5 düşecek

Etkili hayvan sağlığı çalışmaları yaparak buzağı ölümlerini sonlandıracaklarını dile getiren Bakan Fakıbaba, "Sonlanmaz ama yüzde 5'e düşürürüz. 2018 hedefini açıklıyorum. Büyük işletmelerde oranın yüzde 1, hatta 'sıfır' olduğunu biliyorum, Amerika'dan daha iyi. Ama küçük ve orta ölçeli işletmelerde bu oran yüzde 5 kabul edilebilir bir orandır. Şu anda bu oran yüzde 15 civarındadır. Bunu öncelikle yüzde 5'e ve sonra daha da aza indirmek bizim görevimizdir. Bugünden itibaren hayvan sağlığı ve buzağı ölümlerinin önlenmesi konusunda bir seferberlik başlatıyoruz. 2002'den önce çocuk ölüm oranlarına bakın, şimdi bakın. Bir tek çocuk ölümü olduğunda şimdi anında kaydediliyor. Hemen bakanın cebine düşüyor ve bakan cep telefonundan bakıp nasıl, neden olduğuyla ilgili araştırmaları yapıyor. Ben de aynısını bekliyorum" diye konuştu.

'Et Ve Hayvan İthalatını Sonlandıracağız'

Asıl olanın hayvansal ihtiyaçları milli kaynaklardan karşılamak olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, "Sadece buzağı ölümünü yüzde 5 indirdiğimizde biz bunu milli kaynaklarımızdan karşılarız. Bu da sizin bu konuda yapacağınız çalışmalara bağlıdır ve bu çalışmaları titizlikle istiyorum. Bu konuda özellikle et ithalatı olmak üzere hayvan ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. Bunu nasıl olacak efendim diye soruyorlar. Valla olacak. Çocuk ölümleri nasıl düştüyse, anne ölüm oranları nasıl düştüyse, buzağı ölüm oranları da düşecek. Bir torun ya da çocuğunuz olduğunda aylık bakıma götürüyor musunuz? Buzağı da bir çocuğumuz ve bunun bakımını yapmamak için bir sebep mi var" diye konuştu.

"Annelerin Ne Kadar Kutsal Olduğunu Anlatmamız Gerek"

Damızlık ineklerin kesilmemesi gerektiği yönünde de açıklamada bulunan Bakan Fakıbaba, "Annelerin ne kadar kutsal olduğunu anlatmanız gerekiyor. İnsanlar eğer mecburiyetten kesiyorlarsa, o zaman bize getireceksiniz. Her ilin Sağlık Bakanı sizsiniz. Damızlık annelerin kesiminin önlenmesi için sıkı denetimler gerekmektedir. Eğer 'bu deforme olmuş inek' deyip, gerçek anne bir ineğin ölüm fermanına imza atan veteriner hekim varsa da, o veteriner hekim değildir. Onun diplomasından, hayvana olan sevgisinden ve milli duygularından şüphe duyarım. Çünkü o hayvan bana en az 7- 10 yavru getirecek. Bu hayvanı nasıl keseriz" diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba hayvancılık buzağı inek buzağı ölümleri et fiyatları ithal et

Haber Yorumları

 • Hasan

  Hasan

  06.12.2017 00:58

  Sayın bakanım küpe affıyla ilgili yapılan çalışma doğrultusunda hayvan sayısını güncellemeniz imkansız çünkü dolaylı sebeblerden dolayı küpesi düşmüş olan ( merada gezerken takılmadan dolayı düşen) hayvanlar kayıt dışı kalıyor buna bi çare gerek sayın bakanım

 • Zeki

  Zeki

  06.12.2017 00:40

  Küpe affı gelecek mi kulağı delik olan büyükbaş hayvanlarin kulağında küpe yok af gelince takilacakmi ne zaman gelecek bilgilendirirseniz sevinirim

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?