Şekerbank Esnaf Yeni

Arıcılık Kursunu Başarıyla Bitirenlere Sertifikaları Törenle Verildi

Arıcılık Kursunu Başarıyla Bitirenlere Sertifikaları Törenle Verildi

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çarşamba Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Arıcılık Kursu’nu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları, Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda törenle verildi.

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çarşamba Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Arıcılık Kursu’nu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları, Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda törenle verildi.

Sertifika törenine; Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü YILDIRIM, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman AKMAN ve Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver ŞAHİN’in yanısıra Çarşamba Belediye Başkanı Halit DOĞAN, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay BEĞEN, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer AYDEMİR, çeşitli kurum- kuruluşların müdürleri ile kursiyerler katıldı.

Törende ilk olarak söz alan Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver ŞAHİN, Halk Eğitim Merkezi olarak hayatın her alanında olduğu gibi tarımda da istihdama yönelik kurslar açtıklarını belirterek: “Ocak ayında Arıcılıkla ilgili Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde 2 kurs açtık. Bu kurslarımıza kayıt yaptıran kursiyerlerimizden 84’ü başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı. Ben tüm kursiyerlerimize bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum” dedi.

Ardından söz alan Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman AKMAN ise şunları söyledi: “Arıcılık kursu bizim hayata geçirmek istediğimiz bir projenin ilk adımı olup bu proje ile Çarşamba’da üretilen Kestane Balını markalaştırarak önce ülkemize ardından tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bu kursumuzda bizlere destek olan Çarşamba Kaymakamlığımız ve Belediyemize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Çarşamba Ziraat Odamız ve Arıcılık Birliğimize,kurs boyunca işbirliği yaptığımız Halk Eğitim Müdürlüğümüze teşekkürlerimi bildiriyorum.”

Arıcılığın gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM da konuşmasında: “Çarşamba İlçe Müdürlüğümüz, İlçe Halk Eğitim Merkezi ile güzel bir işbirliği sergileyerek kursu açtı. Bildiğimiz gibi bal hem üretimi ve hem de tüketimi anlamında ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Öyle ki Ülkemiz, bal üretiminde dünyada ikinci konumdadır. Dünyada üretilen balın % 6.85’i Ülkemizde üretilmesine rağmen, Dünya Pazarındaki payımız sadece % 1.1’dir. Dolayısıyla daha çok kaliteli balı üretip Dünya pazarındaki payımızı artırmamız gerekmektedir. Halen Ülkemizde 8 milyon koloni arı mevcudumuzla 115 bin ton bal üretimimiz vardır. İlimizde ise toplam 86.500 arı kovanımız mevcut olup 900 ile 1000 ton arasında bal üretimimiz bulunmaktadır. Arıcılığı daha da geliştirmek adına Bakanlığımız bu konudaki desteklerini her geçen sene artırırken İl Müdürlüğü olarak bizler de üzerimize düşen ve elimizden gelen her yardımı yapmaya hazırız” dedi.

Konuşmaların ardından, kursu başarı ile bitirerek sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere protokol üyeleri eliyle sertifikaları verildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü İbrahim Sağlam Arıcılık Kursu Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Çarşamba Halk Eğitim Merkezi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU