Şekerbank

Arıcılar “Varroa” Hakkında Bilgilendirildi

Arıcılar “Varroa” Hakkında Bilgilendirildi

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalova’lı arıcılara yönelik arılarda büyük kayba neden olan “Varroa” hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalova’lı arıcılara yönelik arılarda büyük kayba neden olan “Varroa” hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya İl Müdürü Suat Parıldar, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsünden konu uzmanları Doç Dr. Taraneh Öncel ve Dr. H.Hüseyin Ünal, İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu ve birlik üyesi arıcılar ile İlçe Müdürlüklerinden teknik personeller katıldı.

İl Müdürü Suat Parıldar toplantıda yaptığı konuşmada; Arıcılıkta Varroa Hastalığı, arı sağlığı, arı ürünleri üretimi ve bitkilerin polinasyonu üzerinde ciddi zararlar oluşturmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ekonomik kayıplara neden olmakta ve ülke arıcılığımızı tehdit eden önemli dış parazit hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Varroa’ya karşı mücadelede başarılı olmak için toplu bir mücadelenin yapılması zaman, emek ve ekonomik olarak tasarruf sağlayacaktır. Bu nedenle kontrol metotlarının anlatılması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Dünyada ve Türkiye’ de son yıllarda varroa nedeni ile yaşanan arı kayıplarının fazla olması nedeniyle İl Müdürlüğü olarak arıcılarımızı bilgilendirmek ve arı kayıplarını en aza indirmek istedik. Bu doğrultuda siz değerli arıcılarımıza en çok yararı olacağına inandığımız Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsünden konu uzmanları Doç Dr. Taraneh Öncel ve Dr. H.Hüseyin Ünal’a davetimize icabet ettikleri ve siz değerli arıcılarımızın toplantımıza gösterdiği ilgiye teşekkür ediyor, toplantımızın yararlı olmasını diliyorum” dedi.

Suat Parıldar’ın konuşmasının ardından Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsünden konu uzmanları Veteriner Hekimler Doç Dr. Taraneh Öncel ve Dr. H.Hüseyin Ünal Varroa Hastalığının zararları ve mücadele yöntemleri hakkında arıcılara sunum eşliğinde bilgiler aktardı.

Öğleden sonra da İlçe Müdürlüklerinden ilgili personellere ''2019 Arıcılık İş ve işlemlerinin değerlendirilmesi ve 2020 Sabit ve Gezginci Arıcılık Kararlarının Alınması'' ile ilgili bilgiler verildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Suat Parıldar Varroa hastalığı arıcılık Doç Dr. Taraneh Öncel Dr. H.Hüseyin Ünal

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU