Şekerbank

Ziraat Odası uyardı: Gıda fiyatları Yükselecek

Ziraat Odası uyardı: Gıda fiyatları Yükselecek

Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, iç üretime olumsuz yansıyan, üretimin düşmesine ve fiyatların yükselmesine neden olan politikalar terk edilmediği takdirde 2019’da gıda maddelerine daha yüksek fiyatlar ödeneceğini söyledi.

Tahıl ürünleri üretim miktarının 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 4.8 oranında azaldığını belirten İncefikir, sebze ürünleri üretim miktarının ise bir önceki yıla göre yüzde 2.6 düştüğünü bildirdi.

PANCAR YÜZDE 10 DÜŞTÜ

İncefikir, bir önceki yıla göre buğday üretiminin yüzde 7, arpa üretiminin yüzde 1.4 azaldığını, çavdar üretiminin ise değişim göstermediğini anlattı.

İncefikir bitkisel üretimle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Yulaf üretim yüzde 4 arttı. Baklagillerin önemli ürünlerinden yemeklik bakla yüzde 13.8 azaldı. Kırmızı mercimek yüzde 22.5 oranında azaldı. Yumru bitkilerden patates yüzde 5.2 oranında azaldı. Yağlı tohumlardan soya üretimi değişim göstermeyerek 140 bin ton oldu. Tütün üretimi yüzde 14.4 oranında azaldı. Şeker pancarı üretimi ise yüzde 10.6 oranında azaldı.”

DESTEKTEN FAZLASI İTHALATA

Türkiye sadece yedi kalem ürünün ithalatına tarıma verdiği destekten çok daha fazla ödendiğini belirten İncefikir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son iki yıldır tarım dış ticaret dengesi açık veriyor. İthalatta en büyük ödemeyi yağlı tohumlar ve ham yağa yapıyoruz. Ayçiçeği yağı en çok tükettiğimiz sıvı yağ. Ayçiçek tohumu ithalatında ocak ayı fiyatlarına göre TL bazında yüzde 225 daha fazla ödüyoruz. İthal ürünlerin fiyatı iç piyasanın üzerine çıktıkça ithalat gümrük vergileri sıfırlanıyor.”

Et vurgununu ortaya çıkardı

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bazı market zincirlerinde ürünleri satılan bir et firmasının, Et ve Süt Kurumuna (ESK) pahalıya sattığı etleri ucuza satın aldıktan sonra market zincirlerine pahalıya sattığını belirlediğini açıkladı. CHP Genel Başkan Başdanışmanı da olan Gaytancıoğlu’nun açlışamasında şu saptamalar yer aldı: “Üreticiler, kurumdan 5 ay sonrasına kesim sırası alıyorken, bu şirket sıra beklemeden istediği kadar kesim yaptırabiliyor. Kilosuna 28 lira ödeyen kuruma, şirket yağ ve siniri temizlemediği eti 30-32 lira aralığından sattı. Ardından, zincir marketlere ‘ucuz et’ kategorisinde verilmek üzere 20 liradan yeniden alınan et marketlere pahalıya satıldı.”

Kaynak: Aydınlık


Adana haberleri Seyhan Ziraat Odası Cahit İncefikir Gıda Fiyatları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?