Şekerbank

Yeni Bir Gıda Sistemi İçin Reçete: Daha Az İsraf, Dijitalleşme, Gezegene Sahip Çıkma

Yeni Bir Gıda Sistemi İçin Reçete: Daha Az İsraf, Dijitalleşme, Gezegene Sahip Çıkma

42 ülkeden delegeler ve AB Rusya’nın Voronej kentindeki BM bölgesel konferansında gıda ve tarımda yeni zorluklarla mücadeleyi ele alıyor

Sadece birkaç yıl önce gerçekçi bulunmayan fikirler şimdi gıda ve tarım ile ilgili kamusal tartışmalarda masaya yatırılıyor.

Dijital teknolojilerden en iyi şekilde nasıl yararlanılabilir? Gıda israfı ve kaybı nasıl ortadan kaldırılır? Tarımın doğa ile birlikte çalışması nasıl garanti altına alınabilir? Organik nasıl bir rol oynayabilir? Dün başlayan üç günlük BM konferansında bu ve diğer konular ele alınıyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) her iki yılda bir Avrupa Bölgesel Konferansını düzenliyor. Her defasında farklı bir üye ülke konferansa ev sahipliği yapıyor. Konferans bu seneki 31. oturumda FAO’nun Avrupa ve Orta Asya bölgesi için en yüksek yönetim organı olarak önümüzdeki iki yıl için bölgedeki öncelikli çalışma alanlarını belirliyor. 
FAO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin, “Bugün yapılan tartışmalara baktığımızda, bu yılki Bölgesel Konferans’ın gündeminin gerçekten anlamlı olduğunu söyleyebilirim. Voronej’de bu hafta, toplumsal cinsiyet, yoksulluk ve göç arasındaki kesişme, diğer yanlış beslenme biçimleriyle birlikte artan obezite oranları ve çok daha fazlası gibi en güncel konuları ele alıyoruz.” dedi.  
Bu sabahki Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı değişen iklimde sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri ele alındı. 

“E-tarım” üzerine gerçekleşen tartışma bilgi ve iletişim teknolojilerinin, üretimden ticaret entegrasyonu ve piyasalara varıncaya kadar gıda sistemlerine uygulanması görüşüldü. FAO bir yandan dijital teknolojilerin benimsenmesini teşvik ederken aynı zamanda adil erişimin sağlanmasına ve küçük ölçekli çiftliklerin arkada bırakılmamasına büyük önem veriyor. 

Organik tarım ve ulusal gıda sistemlerinde Coğrafi İşretler yoluyla kalitenin teşvik edilmesi özel bir oturumda ele alınırken oldukça dikkat çekti. Katılımcılar bölgedeki organik üretimin sunduğu fırsatları ve ülkelerin kültürel mirasının bir parçası olan gıdalardan nasıl yararlanabileceğini tartıştılar.

Rakhmanin, Rusya Tarım Bakanlığı ve Voronej Bölgesi hükümetinin lojistik ve misafirperverlik çabalarına atıfta bulunarak “Katılım oranından, enerjik tartışmalardan ve ev sahiplerimizin özenli hazırlıklarından memnun olduk. Rusya ilk defa FAO Bölgesel Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Bunun unutulmaz olacağına inanıyorum.”

Bölgesel konferansa FAO’nun Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki üye devletlerin tarım Bakanları veya diğer üst düzey yetkilileri katılıyor. İlgili sivil toplum kuruluşları ve hükümetler arası kuruluşlar gözlemci olarak katılmaya davet edilebilir. 
31. FAO Avrupa Bölgesel Konferansı 16-18 Mayıs arasında gerçekleşiyor. 

Kaynak: Tarım Pusulası


BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO Gıda israfı Organik gıda tarım 31. FAO Avrupa Bölgesel Konferansı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)