Şekerbank

Yalova’da “Denetim Seferberliği” Kapsamında 6 Günde 372 Denetim Yapıldı

Yalova’da “Denetim Seferberliği” Kapsamında 6 Günde 372 Denetim Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde eşzamanlı başlatılan "Sektörel Bazlı Gıda Denetim Seferberliği" kapsamında Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim ekipleri 17-22 Şubat tarihleri arasında Yalova merkez ve ilçelerinde  372 denetim yaptı.

Bakanlık tarafından 81 ilde uygulanan "Sektörel Bazlı Gıda Denetim Seferberliği" kapsamında Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri Gıda Denetim Ekipleri tarafından Yalova genelinde 17.02.2020 tarihinde Süt ve Süt Ürünleri Üreten Gıda Üretim İşletmeleri, 18.02.2020 tarihinde Et ve Et Ürünleri Üreten İşyerleri, 19.02.2020 tarihinde Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile  Unlu Mamul Üreten Gıda Üretim İşletmeleri, 20.02.2020 tarihinde Kasap, Şarküteri ile Bakkal, Market, Büfe vb. Gıda Satışı Yapan Gıda İşletmeleri, 21.02.2020 tarihinde Okul Kantinleri ve Yemekhaneleri, 22.02.2020 tarihinde de Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-Food vb. gibi toplu tüketim yerleri olmak üzere gıda işletmelerine toplam 372 denetim yapıldı. 25-30 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılan denetim seferberliğinde 277 denetim yapılmıştı. Önceki denetim seferberliğine oranla gıda denetim oranında yaklaşık % 33 lük artış gerçekleşti. Gıda denetim ekiplerinin yaptığı sektörel denetimlere İl Müdürü Suat Parıldar'da eşlik etti.

İl Müdürü Suat Parıldar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde 17.02.2020-22.02.2020 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatılmış olup bu kapsamda tüm gıda kontrol görevlilerimizce sektörel bazlı 372 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim ekiplerimiz yaptıkları kontrollerde 5996 sayılı Kanun kapsamında gıda ve yem güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak amacıyla gıda işletmelerinin teknik ve hijjenik koşulları, hammaddeden son ürüne kadar gıda güvenliğini etkileyen tüm alt parametrelerini denetlediler.

İl Müdürlüğü olarak 01 Ocak - 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ilimiz genelindeki 2.919 gıda işletmelerine toplam 6.453 denetim yaptık. Bir önceki yılın aynı döneminde ise denetim sayımız 5.223  idi.  2019 yılında bir önceki yıla oranla % 23 artış gerçekleştirdik. 2020 yılında da toplum sağlığını yakından ilgilendiren gıda denetimlerimize hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Suat Parıldar Sektörel Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU