Uşak Tarhanası Tescili Sektör Toplantısı Yapıldı

Uşak Tarhanası Tescili Sektör Toplantısı Yapıldı

Uşak Valiliği toplantı salonunda; Vali Salim DEMİR, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan KAHRAMAN, İl Kültür Müdürü Buğra İNAL ve Uşak Tarhanası ile ilgili Sektör temsilcilerinin katılımıyla Uşak Tarhanası Tescili ve yol haritası toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda İl Müdürü Erkan KAHRAMAN 'ın sunumundan sonra sektör temsilcileriyle birlikte Uşaktaki Tarhana Üretim Kapasitesi, Tescillenen Tarhananın daha büyük bir kitleye hitap etmesi için yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi, Türkiye'deki çeşitli fuar ve etkinliklerde tarhana ile ilgili çalışmalar yapmak, Tescillenen Uşak Tarhanasının önümüzdeki üretim yılı için yapılacak çalışmalar gözden geçirildi.

Önümüzdeki sene üretim yapacak tarhana üreticilerinin, Uşak tarhanası üretebilmeleri için Coğrafi İşaret Komisyonunca denetlenmesi gerektiği vurgulandı. Daha sonra Uşak Tarhanası coğrafi işaretinin serüveninin izlediği yol hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan KAHRAMAN yapmış olduğu sunumda; ''Uşak Tarhanasına Coğrafi İşaret belgesi kazandırılmasına dair çalışmalar İl Müdürlüğünce, geleneksel olarak öteden beri yapılan tarhananın Uşak merkez köylerimizde 124 çiftçi ile Uşak tarhanalarının gerek kullanılan malzemeler ve gerekse prosese ilişkin görüşmeler yapılmıştır.

Ayrıca Uşak tarhanasını ticari olarak üreten 9 işletme ile görüşülmüş, ticari olarak üretilen tarhanalarda kullanılan malzeme ve proses incelenmiştir.

Yapılan bu araştırma sonuçlarına göre Uşak Tarhanasının; Sebze ve yoğurt ağırlıklı olduğu, Fermantasyon süresinin 21 gün olduğu, bileşimine un, biber (Kırmızı biber tercihe göre yeşil acı/tatlı biber), soğan, yoğurt, domates,  ekşi hamur mayası, nane, tuz katıldığı, kaynatma işlemi olmadığı tamamen doğal mayalanma işlemi ile elde edildiği, Yüzde bileşenlerin ise % 40 Un, % 20 biber (kırmızı, yeşil acı/tatlı),  % 16 yoğurt, % 12 soğan, % 10 domates, % 1 tuz, % 1 nane olması gerektiği değerlendirilmiştir.

Coğrafi işaretler, ürüne pazarlama gücü katar ve ürünün gerçek üreticilerini koruyan kolektif bir hak olduğundan kırsal kalkınmaya aracılık eder ve ülke ekonomisine katkı sağlar.

Coğrafi işaret korunmasının amaç ve faydalarından biri de coğrafi işaret özelliklerine haiz olmayan sahte ürünler üzerinde kullanılmasının önüne geçilerek tüketicinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Uşak tarhanasının üretimi; geleneksel tekniğe uygun sağlıklı şekilde üretilmeli,  muhafazası depolanması ve pazarlama aşamaları Gıda mevzuatına uygun olmalıdır.

555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 20.maddesine uygun olarak İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden bir, Uşak Belediyesinden bir, Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden bir olmak üzere Uşak Tarhanası konusunda uzman kişilerden oluşturulacak 3 kişilik denetim komisyonu üretim pazarlama satış dâhil olmak üzere sürecin tüm evrelerinde denetleme komisyonunun kararıyla denetimlerini yılda iki defadan az olmamak üzere yapar. Bu bağlamda kurumumuz üzerine düşen görevi yapmaktadır.''

Toplantı Vali Salim DEMİR 'in teşekkürleriyle sona ermiştir.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Uşak Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Erkan Kahraman Salim DEMİR Uşak Tarhanası Coğrafi İşaret Komisyonu soğan yoğurt domates ekşi hamur mayası nane tuz

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?