Şekerbank

Türkiye merakla bekliyordu... Avrupa 'döner' kararını verdi

Türkiye merakla bekliyordu... Avrupa 'döner' kararını verdi

Avrupa Parlamentosu, fosfat katkı maddesi kullanıldığı için dondurulmuş döner etinin yasaklanmasına yol açabilecek düzenleme talebini geri çevirdi.

AVRUPA Parlamentosu’nda , Avrupa Birliği Komisyonu’nun dondurulmuş döner etinde fosfat kullanılmasına izin verilmesine yönelik önerisini reddetme girişimi sonuçsuz kaldı.

Strasbourg’da yapılan oylamada, 373 parlamenter yasak getirilmesi yönünde oy kullanırken, 272 parlamenter ise fosfat kullanımından yana oy kullandı. Oylamada 30 parlamenter ise çekimser kaldı. Her ne kadar dönerde fosfat kullanımının yasaklanmasını isteyenler daha fazla olsa da basit çoğunluk gerektiren bu kararda, 376 oy sağlanamadığı için üç oyla dondurulmuş dönerde yasal olarak fosfat kullanılmasının önü açıldı.

Geçtiğimiz haftalarda AP’nin ilgili komitesinin AB Komisyonu’nun döner etinin de dahil olduğu kuzu, koyun, dana, sığır ve tavuk etlerinde fosfat ve türevlerinin katkı maddesi olarak kullanımına izin verilmesine yönelik önerisi aleyhine karar alması, AB ülkelerinde döner satışının yasaklanacağı yönünde söylentilerin tavan yapması sonucunu doğurmuştu. Oysa ne AB Komisyonu’nun önerisinin ne de AP’nin ilgili komitesi tarafından alınan kararın döner satışı ile ilgisi yoktu. Döner satışının engellenmesine yönelik bir girişim de söz konusu değildi.

Fosfatın katkı maddesi olarak kullanılması genelde yasak olmakla birlikte AB ülkelerinde bazı ürünlerde istisnai olarak fosfat kullanımına izin veriliyor. Döner, izin verilen bu ürünler içinde olmamasına rağmen fosfat kullanımı yaygın bir uygulama olarak dikkat çekiyordu. AB Komisyonu’nun asıl amacı dönere ilişkin yasal durumun netleştirilmesiydi. Bu çerçevede de dönerde, diğer bazı ürünlerde olduğu gibi,  fosfat kullanılmasına izin verilmesi önerisi yapıldı. AB üyesi 28 ülkeden 24’ünün uzmanları da eylülde bu adıma onay vermişti. Dönerde fosfat kullanımı dengesiz pişirmeyi önleyen homojen bir dondurma süreci için gerekli görülüyor.

GÖZLER 2018’DE

Tartışmanın odağındaki fosfat katkısının sağlık üzerinde bazı olumsuz etkileri olduğuna yönelik çalışmalar söz konusu. AP’de bazı parlamenterler özellikle 2012’de Almanya’da, 2013’de ABD’de yapılan çalışmaları öne çıkardı. AB açısından sonucu merakla beklenen asıl çalışma ise gıda güvenliğinden sorumlu birim olan EFSA tarafından yürütülüyor. Fosfat katkılarına yönelik bir değerlendirme çalışması yürüten ve bu katkı maddesinin sağlık üzerinde olumsuz etki yaratıp yaratmadığının incelendiği çalışmanın 2018 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu da dönerdeki başta olmak üzere fosfat tartışmasının önümüzdeki yıl tekrar gündeme geleceği anlamını taşıyor. Yasağı savunanlar, en azından bu çalışmanın sonucunu görmeden fosfatın yeni ürünlerde kullanımının yolunun açılmasına karşı çıkıyordu.

Kaynak: Hürriyet


Avrupa Parlamentosu fosfat katkı maddesi gıda döner döner eti EFSA

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?