Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Türk Çam Balı Üreticilerinin Gözleri Daha Büyük Piyasalarda

Türk Çam Balı Üreticilerinin Gözleri Daha Büyük Piyasalarda

FAO ve EBRD desteğiyle, endüstri liderleri Türk çam balını Avrupa Birliği (AB) kapsamında coğrafi işaret alması için çalıştıklarını duyurdu.

Türkiye, tatlı, baharatlı, koyu ve reçeneli bir bal olan çam balının dünyadaki aslan payını üretmekte olup, aynı zamanda dünyadaki 25 arı alt türünün beşte birine ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke, bu özgün balı AB kapsamında coğrafi işaret (Cİ) alması için çalışmaları sürdürmekte; böylelikle ihracatta artışı, tedarik zincirinde verimliliğin gelişmesin, ve yerel ekonomilerin canlanmasını planlanmaktadır.

FAO/EBRD girişimi kapsamında düzenlenen seminerde, verimliliği, sürdürülebilirliği ve Türk bal sektörünün kapsayıcılığını arttırmak için sektörünün lider oyuncuları; arıcıları, ihracatçıları, hükümet temsilcilerini ve bilim insanlarını bir araya getirip, birlikte nasıl daha ileri gidilebileceği görüşüldü.

Çiçek balından farklı olarak, çam balı, çam ağaçlarında yaşayan çam pamuklu bitinden (Marchalina hellenica) toplanan bal ile yapılır.

Türkiye’deki çam balının çoğu Güney Ege Bölgesi’ndeki Muğla ilinden gelmektedir. Muğla’dan gelen çam balını korumak ve desteklemek hem Türkiye’de hem de yurtdışında yeni piyasa fırsatları oluşturabileceği gibi tedarik zincirine yerel arıcıların da katılmasına imkan verecektir.

Cİ ürünlerin küresel piyasası ticareti yılda 50 milyar Avro’yu bulan kazançlı bir piyasa. Tüm dünyada gerçek ve belli bir kaliteye sahip ürünleri satın alan tüketicilerin sayısı da gittikçe artmakta.

Türk Patent Kurumu ve Avrupa Birliği tarafından sertifikalandırılan çam balı, Türk çam balını piyasadaki sahte ürünlerden koruyacaktır. Üreticiden, imalatçıya, toptancıya ve tüketiciye, tedarik zinciri boyunca koordinasyonu geliştirecek ve güven oluşturacaktır. Aynı zamanda bölgenin özgün biyoçeşitliliğini, özellikle çam ormanlarını, çam pamuklu bitini ve yerel uzmanlığını da koruyacak bir teşvik oluşturacaktır.

Aralarında ülkenin lider bal firmalarından olan Balparmak’ın da bulunduğu, coğrafi işaretler kapsamında Türkiye’nin çam balı endüstrisi oyuncuları ile bir konsorsiyum oluşturarak, pazarlık gücünün güçlendirilmesi, inovasyonun desteklenmesi ve ürün kalitesinin arttırılmasıyla endüstri güçlenecek.

Yakın dönemde FAO ve EBRD 20 kişiden oluşan çam balı paydaşı grubunu Bursa’ya getirdi. Orada akranlarının Bursa Siyah inciri, Bursa şeftalisi ve Gemlik zeytini için Cİ tescili alma ve yönetme süreçleri hakkında bilgi edindiler.

Başarılı coğrafi işaretler diğer üreticiler için de Cİ ürünlerini tescil ettirme ve pazarlama konusunda yol açıyor. Bugünkü etkinlikle, Türkiye’nin çam balı endüstrisi doğru bir yolda ilerlediğini gösteriyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


çam balı Çiçek balı coğrafi işaret FAO EBRD

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU