Şekerbank Esnaf Yeni

Tarım Ve Gıdada Kalıcı İş Modelleri Arayışı

Tarım Ve Gıdada Kalıcı İş Modelleri Arayışı

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin (SETBİR)  koordinatörlüğünde yürütülen, dört Avrupa Birliği (AB) ülkesinden altı sivil toplum kuruluşunun yer aldığı ve Avrupa Konseyi tarafından desteklenen “Endüstrinin Kalıcı İş Modellerine Doğru Geçişi İçin Eğitime Destek Veren Tarım-Gıda Ortaklığı Projesi (APPETITE)” sonlandı. Proje ile tarım ve gıda alanında faaliyet gösterip de  kalıcı iş modellerine geçmek isteyen endüstriyel işletmeler ve tarım ve gıda alanında faaliyet göstermeyi hedefleyen genç girişimciler için bu sektörlerde kalıcı bir iş modeli kurmalarını sağlayacak yeni bir eğitim süreci oluşturuldu.  

SETBİR’in yönettiği projenin çalışmalarına İspanya’dan FEDACOVA (Valensiya Bölgesi Gıda İşleri Federasyonu) ve COORDINA (Şirket ve İnsan Kaynakları Faaliyetleri Koordinasyonu), İtalya’dan FEDERALIMENTARE (İtalya Gıda Endüstrisi Federasyonu) ve TATICS (TATICS Group Danışmanlık, İletişim ve Eğitim Hizmetleri Merkezi), Fransa’dan CRITT (İnovasyon ve Teknoloji Transfer Merkezi) ve Danimarka’dan Aalborg Üniversitesi katılmıştı. Çalışmalar, Valensiya-İspanya’da gerçekleşen kapanış konferansının ardından 30 Kasım 2019’da sona erdi.

Proje, tarım ve gıda sektörlerinde “kalıcı iş modelleri” kurmak için ihtiyaç duyulan eğitim ve öğretim yöntemlerine odaklanmıştı. Bunun nedeni ise AB ve Türkiye’de bu sektörlerdeki  işgücünün yaşlanmış olmasının yarattığı yenilenme ve bilgi tazeleme ihtiyacıydı. Projeni ile ulaşılmak istenen hedefler şunlardı:

-Sürdürülebilir bir iş modeline geçmek için uyum ve inovasyon gerekliliği konusunda tarım-gıda sektöründeki deneyimli iş insanlarının farkındalıklarını artırmak.

-Genç ve işsizler için, tarım-gıda sektörlerinde inovasyon ve sürdürülebilir program uygulamalarını sağlayacak yeni yetkinlikler geliştirmek.

Proje kapsamında, deneyimli iş insanları ve genç yeni mezunlara yönelik eğitim araçları hazırlanıp, bunlardan oluşan kursların yer aldığı bir e-platform kuruldu. Bu e-platforma ve hazırlanan eğitim içeriklerine www.appetiteproject.eu adresinden ulaşılabiliyor. 

Proje çalışmaları yürütülürken katılımcı her ülke, eğitim ihtiyacının ayrıntılarını tespit edebilmek için, doğrudan sektörün içinden iş insanlarını ve sektörde faaliyet göstermek isteyen, ilgili okullardan yeni mezun olmuş gençleri çalışmalara dahil etti. Ardından her ülkede gerçekleştirilen ve en az 30 kişilik toplantılar ile katılımcılar tarım ve gıda endüstrisi tarafından sunulan fırsatlar hakkında bilgilendirildi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu bir eğitim içeriği oluşturan proje ile Türkiye’de ve AB’de tarım ve gıda endüstrisinde yeni ve kalıcı iş modelleri yaratılacağı umuluyor.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği SETBİR Tarık Tezel APPETITE FEDACOVA FEDACOVA FEDERALIMENTARE

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU