Şekerbank

O maddenin gıdalarda kullanımına yasaklandı!

O maddenin gıdalarda kullanımına yasaklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aroma verici olarak kullanılan "4,5-epoxydec-2(trans)-enal" maddesinin gıdalarda kullanımına yasak getirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ek yönetmelikte;  FL numaralı 4,5-epoxydec-2(trans)-enal adlı aroma verici madde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren piyasaya arz edilmez ve gıdaların üretiminde kullanılmaz.

FL numaralı 4,5-epoxydec-2(trans)-enal adlı aroma verici madde ile bu aroma verici maddeyi içeren bir gıdanın ithalatına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren izin verilmez.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce piyasaya arz edilmiş olan üçüncü fıkrada belirtilen aromaverici maddeler ve bu maddeleri içeren gıdalar raf ömrü süresince piyasada bulunabilir.

TÜRK GIDA KODEKSİ AROMA VERİCİLER VE AROMA VERME ÖZELLİĞİ TAŞIYAN GIDA BİLEŞENLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Gıda Katkısı Aroma Veren Gıda Maddeleri

Haber Yorumları

  • bubiiii

    bubiiii

    27.12.2017 14:08

    jelatin denilen madde de kaldırılması gerekli bildiğimiz haram domuz yağı domuz kemiği yada hayvan kemiği bu bütün ürünlerde var diger atı toz jelatin sıvı jelatin ve kakoa yağ drnilen de domuz yağının diger bir ismidir bir cok ünlü firma ve cikolata üretici pasta imalatcıları bunları kullanırlar sebebi cok sert bileşenler olduğu için kalıp gibi dik ve sert durmasını istedikleri ürünlerde bu gibi bilesenlerden cok fayda görürler ama sağlık açısından ve haram helal konusunda sakıncalı ve şüphelidir dikkat

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)