Sekerbank Ciftci

FVE : Veteriner Hekimler Gıdanızı Önemsiyor

FVE : Veteriner Hekimler Gıdanızı Önemsiyor

Avrupa Birliği’nde, gıda güvenliğini ve kalitesini temin etmek için ciddi çaba gösteriliyor. Avrupa Birliği gıda zinciri; tüketicilerin sağlığını, hayvan sağlığı ile refahını ve çevreyi korumak için kapsamlı bir kurallar silsilesinin konusudur.  Bu Avrupa Birliği Mevzuatı, kanunlara uyulduğundan emin olmak için spesifik kontroller içerir. Bu tür kontrolleri (resmi kontroller olarak anılır), üye ülkelerin ulusal otoriteleri uygulamakla yükümlüdür.

 Veteriner hekimler, hayvan sağlığı / refahı ve toplum sağlığı alanlarındaki tanınan derin bilgisi ve tecrübesi ile gıda güvenliği ve gıda kalitesinin kontrolüyle savunmasında hayati bir rol oynar. Ulusal otoriteler için resmi kontrolleri yapan veteriner hekimler; resmi  veteriner hekimlerdir. Resmi veteriner hekimler; topluma  katma değer sağlarlar. Özellikle çiftliklerde ve mezbahanelerin çevrelerinde kamu yararını temsil ederler.

 Bugünlerde, resmi kontrollerin yapılması gereken metod gözden geçirilmektedir. Avrupa Veteriner Hekimler Federasyonu (FVE); bu mevzuat revizyonunun, gıda güvenliği zincirini güçlendirmek yerine, kar elde etmek için bir fırsat olarak yanlış kullanılmasından endişe etmektedir. Böyle bir yaklaşım, gıda güvenliği, toplum sağlığı, hayvan sağlığı ile refahı ve çevre için gereksiz riskler yaratır.

 Avrupa’daki bir kaç hayvan hastalığı salgını (Afrika domuz vebası gibi, gıda dolandırıcılığı (yasadışı olarak tedavi edilen hayvanlar gibi) ve sık meydana gelen gıda ve yem risklerinin ışığında, Avrupa Veteriner Hekimler Federasyonu, Avrupa Birliği Enstitülerinden tüketici korumasının ve resmi kontrol noktalarındaki veteriner hekimlerin pozisyonunun güçlendirmesini istemektedir. Avrupa Veteriner Hekimler Federasyonu şunların altını çiziyor:

 1- Ulusal Hükümetler, yetkili otoriteleri ve resmi veteriner hekimlerin sorumlu olduğu görevleri yerine getirmelerine izin vermek  için gereken kaynakları sağlamalıdır.

2- Resmi kontroller yeterli sayıda ve uygun nitelikli resmi görevli veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır.

3- Canlı hayvanların kesimden önce inspeksiyonu, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında hayati öneme sahip olduğu için, muayeneler her zaman resmi veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır.

4- Hayvanların kesimden sonra muayenesi sadece ve sadece yeterince eğitilmişlerse ve resmi veteriner hekimin gözetiminde ve sorumluluğunda yardımcı görevlilere verilmelidir.

 

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU