Şekerbank Esnaf Yeni

FAO ve Türkiye’nin ortak yürüttüğü GIDANI KORU Kampanyası başladı

FAO ve Türkiye’nin ortak yürüttüğü GIDANI KORU Kampanyası başladı

20 Mayıs 2020, Ankara, Türkiye – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için ‘Gıdanı Koru’ ulusal kampanyasını bugün başlattı.

Gıda kaybı ve israfını önlemek, kurumsal ve yasal çerçeveleri yeniden gözden geçirmek, gıda üretim, koruma ve dağıtım metodlarını geliştirmek ve kaynak-yoğun tüketim modellerini değiştirmek anlamına geliyor.

Türkiye’deki “Gıdanı Koru” kampanyası gıda kaybı ve israfının azaltılmasındaki yararları ile ilgili tüketicinin bilgisinin arttırılması ve israfı önleyici davranışların benimsenerek, insanların gıdayı tüketme alışkanlıklarında uzun soluklu değişim planlamaktadır. Bu sebeple, “Gıdanı Koru”, kampanyası altında organize edilen faaliyetlerin desteklenmesi için kamu ve özel sektördeki paydaşları da davet etti. İçinde ülkenin en büyük üretici ve perakendecilerin de olduğu geniş çaplı paydaşların katılımı ile davranışsal değişikliğin yaşanmasına yardımcı olacak çevrenin oluşturulması için önemli.

Canlı yayınlanan lansmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu; “Sürdürülebilir Kalkınma için Gündem 2030’da gıda kaybı ve israfı geniş yer alıyor. Önümüzde önemli zorluklar olmasına ragmen, birçok ülke gıda kaybı ve israfını azaltmak için harekete geçmeye başladı bile. Bu kapsamda Türkiye’nin güçlü liderliğini ve özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyla ilgili çabalarını takdir ediyoruz. Gıdanı Koru Kampanyası çerçevesindeki iş birliğimize devam etmekten memnunuz.” dedi.

Kampanya aynı zamanda yine Türkiye Hükümeti’nin finanse ettiği FAO ve Türkiye Ortaklık Programı ile yürütülen “Orta Asya Ülkelerinde Gıda Kayıpları ve İsrafının Azaltılması” insiyatifinin bir parçası. Bölgesel insiyatif Türkiye’ye ek Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan için de gıda kaybı ve israfını azaltmaya yönelik ulusal stratejilerin ve eylem planlarının geliştirilmesine destek verecek. 

Açılışa ortak başkanlık eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Gıda kaybı ve israfının azaltılmasında ilerleme kaydetmek için çalışırken, çabalarımızın ancak koordineli ve bilgiye dayalı olduğunda etkili olacağını unutmamalıyız” dedi. Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sebeple sürdürülebilir üretim ve tüketim kültürünün yerleşmesi ve gıda kaybı ve israfı sorunu hakkında farkındalığın arttırılması için tüm aktörlerin birlikte çalışması çok önemli”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu ise üyelerinin Gıdanı Koru kampanyasını güçlü bir şekilde desteklediklerini ifade ederken, gıda kaybı ve israfına karşı verilen ulusal mücadeleye katkıda bulunmayı isteklerini sözlerine ekledi.

Beslenme uzmanı ve kampanyanın aktif destekçisi Dilara Koçak lansmanın moderatörlüğünü yaptı.

FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP) Hakkında

Programın genel amacı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’a gıda güvenliği ve kırsal yoksulluğun azaltılması konularında destek sağlamaktır. 2007’de kurulan ve Türkiye Hükümeti tarafından finanse edilen programa bugüne kadar toplamda 20 milyon ABD Doları katkıda bulunuldu. Programın koordinasyonu Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülüyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı gıda israfı gıdanı koru

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU