Şekerbank Esnaf Yeni

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ulusal GIDANI KORU Kampanyası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile özel oturum gerçekleştirdi

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ulusal GIDANI KORU Kampanyası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile özel oturum gerçekleştirdi

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı GIDANI KORU kampanyası kapsamında bugün Türkiye Belediyeler Birliği  ile halka açık özel oturum gerçekleştirdi. 

Mayıs ayında lansmanı gerçekleştirilen Kampanya, Türkiye’nin Gıda Kaybı ve İsrafı’nın Önlenmesi ve Azaltılması ile ilgili ilk Ulusal Strateji ve Eylem Planı’nı duyurdu. FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen Strateji ve Eylem Planı, aralarında özel sektörden STK’lara, üniversitelerden çıkar gruplarına 100’den fazla paydaşın görüş ve önerilerini de içeriyor.

Strateji ve Eylem Planı politika ve karar alıcılar ile gıda kaybı ve israfı üzerine çalışanlar için rehberlik sunmayı ve somut çözümler benimseyerek gıda kaybı ve israfı konusundaki çabaları hızlandırmayı amaçlıyor.

Kampanyanın ilk adımı olarak, Eylem Planı’nda en çok görev düşen kurumlardan biri olan Türkiye Belediyeler Birliği ile özel bir oturum organize edildi. Canlı yayımlanan oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu; Eylem Planı’nın gıda değer zincirinin her aşamasındaki konuların yasal, siyasa, teknik, eğitim ve iletişimini içeren 95 somut kritere göre belirlendiğini dile getirirken sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kriterler arasında, özellikle 33 eylem gıda israfının önlenmesi, ayrıştırılması ve yeniden kullanılması için geliştirilecek uygulamaları tanımlıyor. Bu kapsamnda Türkiye Belediyeler Birliği’nin vereceği destek ve rehberlik bu amaçlarımıza ulaşmada hayati öneme sahip”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı (TBB) Fatma Şahin ise en çok kaybın yaşandığı ürün grubunun yüzde 50 ile meyve ve sebzelerde olduğunu ifade ederken, öte yandan günlük ekmek israfının da 4,9 milyon adete ulaştığını vurguladı. Belediyelerin en önemli görevlerinden birinin de bu israfın toplanması ve bertaraf edilmesi olduğunu söyleyen Şahin, “Tarlada kalan ve pazaryerlerinde artan ürünlerin değerlendirilmesi önceliğimiz olacak. Belediyeler olarak halka en yakın kuruluşlarız, gıda kaybı ve israfına karşı başlatılan ulusal Gıdanı Koru Kampanyası’nın en etkin paydaşı olacağımızı ifade etmek isterim.” dedi.

Eylem Planı’ndaki 33 eylemin Türkiye Belediyeler Birliği’ne ithaf edildiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda kaybı ve israfının önlenmesi ve azaltılmasında belediyelere büyük rol düştüğünün altını çizdi. Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti:

“Belediyelerimizin pazaryerlerindeki israfı yeniden değerlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini biliyoruz ve fizibilitesi uygun projelerle, kompost tesisleri, biyogaz tesislerinin yaygınlaşmasını ve daha etkin kullanılmasını arzuluyoruz. Ayrıca il ve ilçelerimizde gıda bağışı yapanları teşvik etmek için lojistik ve soğuk zincir teknolojisi için verdiğimiz desteği de artırmaya hazırız.”​​

Beslenme uzmanı ve kampanyanın aktif destekçisi Dilara Koçak oturumun moderatörlüğünü yaptı.

Açılış konuşmaları sonrasında oturum Soru-Cevap bölümü ile devam etti.

FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP) Hakkında

Programın genel amacı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’a gıda güvenliği ve kırsal yoksulluğun azaltılması konularında destek sağlamaktır. 2007’de kurulan ve Türkiye Hükümeti tarafından finanse edilen programa bugüne kadar toplamda 20 milyon ABD Doları katkıda bulunuldu. Programın koordinasyonu Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülüyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Tarım ve Orman Bakanlığı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU