Şekerbank

FAO Gıda Fiyat Endeksi Temmuz’da sert düşüşler kaydetti

FAO Gıda Fiyat Endeksi Temmuz’da sert düşüşler kaydetti

Hububat, süt ürünleri, şeker, et ve bitkisel yağların ihraç fiyatlarının tümünde düşüş izlendi

Temmuz’da küresel zirai emtia fiyatlarında sert düşüş izlendi. Düşüşün sebebi, süt ürünleri ve şeker başta olmak üzere tüm önemli ticaret maddelerinin fiyatlarında kaydadeğer azalma gerçekleşmiş olması.

FAO Gıda Fiyat Endeksi 168.8 puan ortalamasında gerçekleşerek Haziran’daki seviyesinin yüzde 3.7 altında izlendi; bu, geçen senenin son döneminden beri görülen en büyük aylık düşüş. Endeks 2018’in ilk bölümünde istikrarlı olarak yükselmiş ve yılın ilk düşüşü Haziran’da kaydedilmişti.

FAO Gıda Fiyat Endeksi belirli emtiaların uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin bütüncül bir ölçümünden oluşuyor.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 6.6 düşerek Temmuz’daki aşağı yönlü hareketin başını çekti. Tereyağı ve peynir kotasyonlarındaki düşüşün tam yağlı ve yağsız süt tozu kotasyonlarındaki düşüşten daha hızlı gerçekleştiği gözlemlendi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 6 azalma kaydederek son üç senenin en düşük seviyelerinden birinde gerçekleşmiş oldu. Düşüşün temel kaynağı, ikisi de önemli şeker üreticisi ülkeler olan Hindistan’da ve Tayland’da üretim görünümünde izlenen iyileşmeler. Dünyanın en büyük şeker üreticisi ve ithalatçısı olan Brezilya’da ürün hacminin daha düşük gerçekleşeceği beklentisi ise uluslararası şeker fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketin sınırlı kalmasına sebep oldu.

FAO Hububat Fiyat Endeksi Haziran’daki seviyesinin yüzde 3.6 altında oluştu ve böylece bir önceki yılın aynı dönemindeki değerinden daha düşük gerçekleşmiş oldu. Hem buğdayın, hem de mısırın ve pirincin ihraç kotasyonlarında düşüş izlendi; ancak buğday ve mısır değerleri Temmuz ayı sonuna doğru yükselme eğilimi göstermeye başladı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi’nde son altı aydır izlenen düşüş devam etti. Endeks yüzde 2.9 azalma kaydetti ve böylece Ocak 2016’dan beri gözlenen en düşük seviyede gerçekleşmiş oldu. Temmuz’daki aşağı yönlü eğilim, kısmen, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret geriliminden etkilenmiş olan soya fasülyesi piyasasında izlenen zayıflığın yansımalarından kaynaklandı. Diğer taraftan, biyodizel üreticileri kaynaklı talebin iyileşmesi ve Avrupa Birliği’nde ürün hacmine dair olumsuz beklentiler oluşması sebebiyle güçlenen ayçiçeği yağı değerleri yükselme eğilimi gösterdi.

FAO Et Fiyat Endeksi Haziran’daki değerinin yüzde 1.9 altında gerçekleşti. Endeksin Haziran değeri, Brazilya’da tır şöförlerinin grevde olması sebebiyle yaşanan küresel sığır eti ihraç fiyat artışlarını yansıtma amacıyla yukarı yönlü güncellenmişti.   

 

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Gıda Fiyat Endeksi FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi FAO Şeker Fiyat Endeksi FAO Hububat Fiyat Endeksi FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi FAO Et Fiyat Endeksi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)