Fakıbaba: Çiftçimizin Alın Terine Sahip Çıkmak İçin İsraf Etmeyeceğiz

Fakıbaba: Çiftçimizin Alın Terine Sahip Çıkmak İçin İsraf Etmeyeceğiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin gıda üretimini artırdığında dünyada çok önemli bir yerde olacağının altını çizerek "Toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline gelecektir. Ayrıca gıdada israf tüm dünya için çok önemli bir konu. Allah'ın izniyle bilinçli bir şekilde daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum." dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) desteğiyle Bakanlıkta "Dünya Gıda Günü" etkinliği düzenlendi.

Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, bu sene Dünya Gıda Günü temasının "Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın" olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yaklaşık 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Fakıbaba, "Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yaklaşık 66 milyon insan zorla yerinden edilmiştir. Bunların yüzde 26'sı ülkemizin bulunduğu coğrafyada misafir edilmektedir. Mültecilerin önemli bir bölümünü Suriye, Afganistan ve Güney Sudan olmak üzere üç ülkenin vatandaşları oluşturmaktadır. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Suriye krizi mağdurları için ilk günden itibaren din, dil, ırk ayrımı yapmadan 'açık kapı politikası' uygulamıştır." diye konuştu.

"2017'de 16 bin genç çiftçiye 483 milyon lira hibe desteği sağlayacağız"

Fakıbaba, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesi yaptıklarına işaret ederek, geçen sene yaklaşık 15 bin genç çiftçiye 450 milyon lira hibe verildiğini bildirdi.

Bu yıl da 16 bin genç çiftçiye 483 milyon lira hibe desteğinin sağlanacağını dile getiren Fakıbaba, şu ana kadar 330 milyon lira hibe ödemesi yapıldığını aktardı.

Fakıbaba, Türkiye'nin gıda üretimini artırdığında dünyada çok önemli bir yerde olacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline gelecektir. Ayrıca gıdada israf tüm dünya için çok önemli bir konu. Allah'ın izniyle bilinçli bir şekilde daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum."

Fakıbaba, Bakanlığın özellikle küçük çiftçileri destekleyen projelerinin olacağını söyledi.

"Uluslararası göçmen sayısı yüzde 40 arttı"

FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji de FAO'nun raporuna göre 2015'te aç insan sayısının 38 milyon arttığını belirterek, bunun en büyük nedeninin tüm dünyada yaşanan çatışmalar, kuraklık ve seller olduğunu bildirdi.

Uluslararası göçmen sayısının 2015'te 2000'li yıllara göre yüzde 40 arttığına dikkati çeken Shoji, "Biliyoruz ki, uluslararası göçmenlerin çoğu kırsal alandan geliyor. Kırsal alanlardaki insanların yüzde 75'i yoksul ve gıda güvencesinden yoksun, tarım ve doğal kaynaklardan geçimini sağlıyor." dedi.

Shoji, mültecilere ev sahipliği yapan toplulukların önemli gelir kaynaklarının gıda ve tarım sektörü olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Tarım, iş gücüne çok fazla ihtiyaç duyulan ve beceri eksikliği olan bir alan. Tarımı desteklemek, hem Suriyelilerin hem de ev sahibi toplulukların geçim kaynaklarını iyileştirmek için seçenek sunuyor, istihdam imkânları yaratıyor, gıda güvenliği ve dayanıklılığını artırıyor. FAO, Türkiye hükümetiyle mültecilerin ve ev sahibi toplulukların sürdürülebilir geçim kaynaklarına kavuşmaları, güvenli ve insana yakışır iş imkânları sağlayarak sosyoekonomik entegrasyonu teşvik eden etkinlikler yürütmek için çalışıyor."

"Yoksul nüfusun yüzde 75'inden fazlası kırsal alanlarda yaşıyor"

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise gıdanın dengeli dağıtılması ve israfın en aza indirilmesiyle açlığın ortadan kaldırabileceğini belirterek, "Dünyamızda 815 milyon aç ve yetersiz beslenen insan var ama 682 milyon da obez insan olduğunu unutmayalım." ifadesini kullandı.

Gıdaya erişimin her geçen gün güçleştiğine değinen Bayraktar, uzmanlara göre son 8 bin yılda tüketilen gıdanın bundan sonraki 40 yılda bitirileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Bayraktar, dünyada yoksul ve gıdaya erişimde zorluk yaşayan nüfusun yüzde 75'inden fazlasının kırsal alanlarda yaşadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu durumdaki kişiler ve aileler, ekonomik nedenlerle yoksulluktan kurtulmak için başka bir çare bulamadıklarından kırsaldan göç etmektedir. Bu durum, çok boyutlu bir kalkınma yaklaşımını ve çok sektörlü kamu politikalarını gerekli kılmaktadır. Kırsal göçün nedenleri, tarımın genel dezavantajlı özelliğinden kaynaklanmakta ve diğer sektörlerle arasındaki fırsat eşitsizliğine dayanmaktadır. Özellikle yoksulluğun fazla, gelirin diğer sektörlere göre daha düşük olması ve sosyal güvenlik sorunu, göçün nedenleri arasında yer almaktadır."

Açılış konuşmalarının ardından Dünya Gıda Günü kapsamında belirlenen tema çerçevesinde faaliyet gösteren başarılı çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşlara ödülleri verildi. 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba Dünya Gıda Günü

Haber Yorumları

 • Abdullah coşkun yıldız

  Abdullah coşkun yıldız

  18.10.2017 12:49

  Sayın bakanım siz sadece konuşuyorsunuz siz küçük aile işletmelerini dedekleyene kadar zaten küçük üretici kalmayacak ülkede,su anda uygulama ya çalıştığınız tarım politikası zaten küçük üreticiye siz bu sahadan çekilin demek oluyor o yüzden bu iş artık bitmiştir,bir süt pirimi verdiniz yok kooparetifmis yok birlikmis yok kesitiymis derken yarısını kestiniz bir buzağı pirimi verdiniz yok anası yok babası derken onunda yarısını kestiniz biz bir yıl buza altı ayda süt pirimi bekledik sonuç elde sıfır

 • Serkan

  Serkan

  17.10.2017 13:28

  Tarımın başkenti çukurova da tarım alanları, sulama kanalları şehir içinde kaldı. Adana da sulanamayan binlerce dönüm arazi var.. Hiç bir önlem yok.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?