Şekerbank

Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Törenle İl Müdürlüğüne Takdim Edildi

Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Törenle İl Müdürlüğüne Takdim Edildi

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün girişimleri ile Düzce'de üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle Düzce ile özdeşleşmiş 9 ürüne yönelik başvurulardan 4’ü olan Düzce Köftesi, Düzce Acıkası, Akçakoca Melengücceği Tatlısı ve Akçakoca Mancarlı Pide Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret ile tescillendi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret olarak tescillenen "Düzce Köftesi, Düzce Acıkası, Akçakoca Melengüççeği Tatlısı ve Akçakoca Mancarlı Pide" nin tescil belgeleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın katıldığı törende, ürünler katılımcılara tanıtılarak kurum adına tescillenen belgeler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne takdim edildi.

Törende Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı sunumda, Düzce'nin sahip olduğu yöresel ürünlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindi. Bu amaçla Türk Patent ve Marka Kurumuna, Düzce'de üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle Düzce ile özdeşleşmiş ürünlerin coğrafi işaret alması için başlattıkları çalışmalar sonucunda 4 ürünün Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığını, İl Müdürlüğüne ait 5 ürün ve Akçakoca Ticaret ve Sanayı Odasının 1 başvurusu değerlendirme aşamasında olduğunu belirterek Düzce'ye özgü ürünlerin tescili için çalışmaların devam edeceğini söyledi. Sunumunun ardından sözü alan TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Coğrafi işaret alanında farkındalığı daha da arttırmak hedefiyle çalışmaların devam ettiğini belirtti, Asan bu konuda toplumun bilincini geliştirmek için coğrafi işaret belgelerini törenle vermeye çalıştıklarını aktardı.

Daha sonra sözü alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, "Coğrafi işaret demek aslında bu köftenin, tatlının, acıkanın, mancarlı pidenin patenti artık Düzce'nin demek oluyor." diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Düzce Köftesi, Düzce Acıkası, Akçakoca Melengücceği Tatlısı, Akçakoca Mancarlı Pidesi Türk Patent ve Marka Kurumu'muz tarafından coğrafi işaret olarak tescil edildi. Tüm illerimizde coğrafi işaret konusundaki farkındalık artarken Düzce’mizin de bu konuda öncü illerden biri olması gurur verici. Bu girişim dolayısıyla Düzce Valiliğimizi, Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'müzü tebrik ediyorum. Ayrıca, büyük gayretlerinden ve titiz çalışmalarından dolayı, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyorum." dedi.

"4 ürünümüzün coğrafi işareti tescil edildi ancak işimiz daha bitmedi." diyen Özlü, "Çünkü Düzce’mizin 6 ürününün daha tescil edilmesi çalışmalarını tamamlamak için çalışmalar sürüyor. Bu ürünlerin de incelemesi tamamlanınca; Konuralp Pirinci, Akçakoca Sarı Fındığı, Düzce Elma Sirkesi, Düzce Fındıklı Tahin Helvası, Düzce Şırası ve Düzce Kestane Balı da Düzce’mizin bir değeri olarak kayıtlara geçecek. Böylece hem bu ürünlerimiz koruma altına alınacak, hem de katma değeri yüksek ürünler arasına girerek, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak. Çünkü coğrafi işaretli ürünlerin kalitesi ve özgünlükleri garanti altına alınırken, gerek yurt çapında gerek dünyada ön plana çıkma şansına kavuşurlar. Bugün tescil belgelerini takdim edeceğimiz Düzce’mizin ve Akçakoca’mızın bu değerlerini de inşallah daha üst noktalara taşıyacağız." dedi.

Coğrafi işaretlerin sadece ekonomik açıdan önemli olmadığının altını çizen Bakan Faruk Özlü, şöyle devam etti: "En başta; milli ve kültürel değerlerimiz olmaları dolayısıyla coğrafi işaretlerimize, yörelerimizin bu kıymetlerine, sahip çıkmak zorundayız. Coğrafi işaretlerimizi tescille koruyup denetimlerle kontrol altına aldığımızda, hem üreticinin sahte üreticilerden korunmasını sağlamış oluyoruz. Hem de tüketicinin sahte ürünlerden zarar görmesinin önüne geçiyoruz. Bu çerçevede; coğrafi işaretlerimize giderek artan bir oranda önem vermek zorundayız. Bu vesileyle; bu son derece önemli çalışmaları yapan, destekleyen, işaretler konusundaki farkındalığın yükselmesinde emeği geçen herkesi saygı ile selamlıyorum. Tescil belgelerinin başta üreticilerimize, ilimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. " dedi.

Konuşmaların ardından Düzce'nin Köftesi ve Acıkası ile Akçakoca'nın Mancarlı Pidesi ve Melengücceği Tatlısı coğrafi işaret tescil belgeleri verildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Düzce Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Harun Kabaoğlu Coğrafi İşaret Düzce Köftesi Düzce Acıkası Akçakoca Melengüççeği Tatlısı Akçakoca Mancarlı Pide Dr. Faruk Özlü Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı TÜRKPATENT Prof. Dr. Habip Asan

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?