Şekerbank

Yediğiniz Ete Dikkat Edin! Korkunç 'Çöp İnek' İddiası

Yediğiniz Ete Dikkat Edin! Korkunç 'Çöp İnek' İddiası

Deniz canlılarından sonra karada yaşayan hayvanların da insanoğlunun doğaya attığı plastik ve metallerden ciddi şekilde etkilenmeye başladığı anlaşıldı.

Euronews Türkiye'nin haberine göre Fransa'da 60 bin ineğin sindirim sistemlerinde bu nedenlerle oluşan enfeksiyon ve tümörlere rastlandığı bildirildi. Fransız çevre örgütü Robin des Bois bu ineklere 'Çöp inekler' lakabını taktı.

Bir diğer çevre kuruluşu olan Recycling Network Benelux'ün tahminlerine göre Hollanda'da 13 bin, Belçika'nın Flaman bölgesinde 6 bin inek aynı nedenlerle etkilenmiş durumda.

Fransız Çiftçiler Birliği INTERBEV'in raporuna göre ineklerin midelerinde birçok şeyin yanı sıra araç lastiği, kablo, sert plastik ve metal parçalarına rastlanıyor. Bu ineklerde yüksek ateş, aşırı mutsuzluk, iştahsızlık ve düşük süt verimi oluyor. Yine bu tür ineklerden üretilen sütleri de uzun vadede tüketen insanların sağlığında nasıl etkiler oluşturacağı henüz bilinmiyor.

KONTROLÜ ZOR

Esas sorun bu gibi atıkları ve parçaları vücutlarına alan ineklerin birçoğunda semptomların hiçbirinin ortaya çıkmaması ve ancak soframıza gelmek için öldürüldüklerinde ve parçalandıklarında anlaşılması. O noktada da etin kullanılıp kullanılmaması ineği satın almış olan et firmasının inisiyatifine kalmış oluyor.

BÜYÜK MADDİ ZARAR

Çevre, hayvan ve insan sağlığı bir yana konunun finansal boyutu da bir diğer olumsuzluk. Plastik ve metallerden dolayı oluşan enfeksiyonlar ve tümörler nedeniyle hayatını kaybeden hayvanların yalnızca Hollanda'da sektöre yıllık maliyeti 16,6 milyon euroyu buluyor.

EZİYET VERİCİ MIKNATIS YÖNTEMİ

Bu kaybın önüne geçmek için üreticiler, hali hazırda etik tartışmaların odağında olan endüstriyel hayvancılıkta bir adım daha ileri giderek ineklerin midelerine 1,5 kg'a yakın ağırlıkta kuvvetli mıknatıslar yerleştiriyor.

Hem mıknatısın kendisi hem de hayvanın içine yerleştirilme prosedürü açısından hayvan hakları savunucularının tepkisini çeken bu işlemde 70 cm'ye yakın çubuklar kullanılıyor. Bu işlem sonucunda yalnızca metaller için kısmi bir çözüm sağlanıyor fakat geri kalan maddelerle ilgili bir şey yapılamıyor.

Dünya genelinde sayıları 70 milyarı bulan çiftlik hayvanlarının ne kadarının çevre kirliliğine maruz kalarak bu tür maddelerden etkilendiği bilinmiyor.

Kaynak: Euronews Türkiye


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?