Şekerbank

Türkiye ve Avrupa'da şarbon vakaları

Türkiye ve Avrupa'da şarbon vakaları

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçen şarbon vakalarının en fazla görüldüğü ülkelerden biri de Türkiye. Görülme sıklığı azalsa da şarbon hala endemik bir hastalık olma riskini sürdürüyor.

Türkiye'nin Kurban Bayramı öncesi Brezilya'dan aldığı büyükbaş hayvanlarda şarbona rastlanması son yıllarda unutulan bulaşıcı hastalık riskini yeniden gündeme taşıdı. Kurbanlık olarak satılmak üzere ithal edilen hayvanların yarısı şarbon sonucu telef oldu.

Büyükbaş hayvanlara ait etler imha edilse de şarbonun ne kadar alana yayıldığı bilinmiyor.

Çoğunlukla deri şarbonu olarak görülen hastalığa karşı hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar ve veterinerler birinci derece risk grubunu oluşturuyor.

Gelişmiş ülkelerde hayvan şarbonu az sayıda görülse de daha tehlikeli olan 'insan şarbonu' vakaları oldukça nadir.

1990'lı yıllardan bu yana yüzlerce vakanın görüldüğü Türkiye'de en çok insan şarbonuna Doğu Anadolu'da rastlandı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Ankam

Özellikle yaz aylarında tehdit oluşturan şarbon, sıcak havalarda toprağın kuru olduğu dönemde rüzgarın da etkisiyle daha hızlı yayılıyor.

Şarbon hastalığının yeniden ortaya çıkmasında yurt dışından kontrolsüz şekilde hayvan ithal edilmesinin de payı olduğunu belirten Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Ziraat Fakültesinden Prof. Türker Savaş, şarbonun özellikle ithal edilen hayvanlarda görülmesinin sıkıntı oluşturduğunu söyledi.

Şarbon hastalığı Batı Avrupa ülkelerinde nadiren görülen bir hastalık. Avrupa'da resmi kurumların verilerine göre 2011 - 2015 yılları arasında tüm Avrupa Birliği ülkelerinde 30 şarbon vakası görüldü. Şarbon hastalığı genellikle deri şarbonu olarak kendini gösteriyor. Bu durumda şarbon bulaşıcı hayvana dokunma yoluyla geçebiliyor.

Her yıl ortalama 20 bin ila 100 bin arasında şarbon vakasının ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eroin kullanıcılarında şarbon

2009 yılından sonra Avrupa'da eroin kullanıcılarında da şarbona rastlandı. Avrupa Hastalıkları Önleme Ajansı'nın raporlarına göre 2009 yılından önce eroin kullanıcılarında 1 vaka görülürken bu sayı sadece İskoçya'da 2010 yılında 119'a yükseldi. Aynı yıl içerisinde 'bakterili eroin' bağlantılı vakalara Almanya ve İngiltere'de de rastlandı. 2012 ve 2013 yıllarında ise 'injeksiyonel şarbon' adı verilen vakalar Danimarka, Fransa, İngiltere ve Almanya'da rapor edildi.

2009 yılından sonra Avrupa ülkelerinde eroin kullanan kişilerde 26'sı ölümcül olmak üzere 70 şarbonlu vaka kayıt altına alındı.

Kaynak: Euronews


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?