Şekerbank

Suriye'de Tarımsal Üretimde Kayıp Var

Suriye'de Tarımsal Üretimde Kayıp Var

Düzensiz hava şartları ve uzayan çatışmalar Suriye’deki tarımsal üretimde kayba neden oldu

İki Birleşmiş Milletler ajansının duyurusuna göre zorlu hava şartları çatışmada yedinci yılına giren Suriye’de yerel tahıl üretiminde sert düşüşe sebep oldu.

Bu sene buğday üretimi 1.2 milyon ton ile 2017’nin üçte ikisi oranında kalarak 29 yılın en düşük seviyesine geriledi. Mahsul ve Gıda Güvenliği Değerlendirme Misyonu (CFSAM)’nun Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UNFAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) ile ortaklaşa hazırladığı son rapora göre bunun en büyük sebebi yoğun sezon dışı yağmurların takip ettiği uzun süren kuru hava şartları.

Suriye’deki çatışma aynı zamanda geniş tarım alanlarına zarar verdi, binlerce Suriyeli çiftçiyi yerinden etti ve tarımsal girdinin maliyetinde keskin yükselişi tetikledi.

Daha çok mülteci evine dönerken ve ulaşması zor olan yerlerdeki insanların sayısı üçte iki oranında düşmüş iken, rapora göre, bir sene öncesine nazaran yüzde 20 düşüş ile, 5.5 milyon Suriyeli hala gıda güvenliği konusunda sıkıntı yaşıyor ve gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.

WFP Ülke Direktörü ve Suriye Temsilcisi Corinne Fleischer “Bu sene gıda güvenliği seviyesindeki gelişmelerden cesaret buluyoruz. Ancak, çatışma geçim kaynaklarını erozyona uğrattı ve işsizliğin geniş çapta yayılmasını tetikledi. Belli ölçüde devam eden insanı yardım birçok savunmasız ailenin daha çok yoksulluğa ve açlığa düşmesini engellemede çok önemli. Bu arada WFP, FAO ile el ele Suriyelileri güçlendirmek için istihdam ve geçim kaynağı fırsatı yaratacak programlar oluşturmak için çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tarımsal toparlanmanın Suriye için hem şimdi hem de gelecekte çok önemli olduğunu ifade eden FAO’nun Suriye temsilcisi Mike Robson, FAO’nun çatışma anında üretimin düşüşünü durdurmaya odaklandığını ve ülkede sulamayı, hayvanların aşılanmasını, evhalkının beslenmesini ve mülteciler için girişimciliği destekleyen birçok faaliyete ev sahipliği yaptığını ekledi.

Çiftçilerin karşılaştığı zorluklar

 Olumsuz hava koşulları bu sene ekilen buğdayın sadece yüzde 38’inin hasadının gerçekleşmesine izin verdi. Çiftçiler ülkenin neredeyse yarısının buğdayının çıktığı kuzeydoğudaki Al-Hasakeh bölgesinde bu zamana kadar en kötü tarım sezonunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Hükümetin bölgenin ve pompa istasyonlarının kontrolünü yeniden kazanmasıyla su dağıtım şebekeleri ve su kanallarının iyileştirilmesine başlandı. Ancak, işin tamamlanması yıllar alabilir.

Olumlu gıda güvenliği trendi oluşturmak

 Değerlendirme gıda güvenliği seviyelerinin, genişletilmiş güvenlik ve daha iyi pazar erişimi sebebiyle, geçen yıl süresince az da olsa geliştiğine dikkat çekmektedir. Ancak, devam etmekte olan çatışmanın yeni yer değiştirmelere sebep olması ciddi endişe oluşturmaktadır.

FAO-WFP raporuna göre gıda yardımı ülkede çatışmadan etkilenen ev halklarına yaşam hattı oldu ve kademeli olarak evine dönen mülteciler için gerekli olmaya devam edecektir. Neredeyse her dört ev halkından birinin gıda tüketimi, kilit mikrobesinlere sınırlı erişim dahil olmak üzere, zayıf ve bundan en çok etkilenen kesim mülteci aileleri, geri dönenler ve kadınların başı olduğu ev halkları.

WFP, halihazırda yaklaşık 3 milyon insana gıda yardımı yapmakta ve genel gıda yardımından daha çok, erzak formatında, piyasaların işlevsel ve tedarik yollarının sağlam olduğu piyasa bazlı programlara kademeli geçişi planlamaktadır.

FAO’nun programları 2017’de çiftiçilerin ek olarak 1.7 milyon kişiyi besleyecek buğdayı yetiştirmelerine, koylarda hayvan hastalıklarının önlenmesine yardımcı oldu ve komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin mikro bahçelerini ve diğer küçük ölçekteki üretim teşebbüslerini destekleyerek tarımsal altyapının inşası ile gelir yaratan fırsatların oluşmasına katkıda bulundu.

Rapora göre önümüzdeki iki yıl ülkede hayatları ve geçim kaynaklarını yenilemede kritik öneme sahip.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?