Şekerbank Esnaf Yeni

Küresel Gıda Fiyatları Temmuz ayında yükseldi

Küresel Gıda Fiyatları Temmuz ayında yükseldi

Et ve pirinç fiyatları düşerken, bitkisel yağlar ve süt ürünleri FAO Gıda Fiyat Endeksi'ni yükseltiyor.

Birleşmiş Milletler’in nirengi özelliği taşıyan raporuna göre, küresel gıda fiyatları, bitkisel yağlar ve süt ürünleri başta olmak üzere Temmuz ayının ikinci yarısında da artmaya devam ediyor.

Gıda ve Tarım Örgütü'nün Gıda Fiyat Endeksi, Haziran'a göre ise yüzde 1.2 artarak, Temmuz ayında ortalama 94.2 puan oldu. Bu oran Temmuz 2019'dan yaklaşık yüzde 1.0 daha yüksek. FAO Gıda Fiyat Endeksi, ticareti en çok yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını takip eder.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Haziran ayından bu yana yüzde 7.6 artarak son beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Olası üretim yavaşlamaları, artan küresel ithalat talebi ve uzun süren geçici işgücü sıkıntısı durumu Palm yağında uluslararası teklifleri yükseltti. Tereyağı ve peynirden süt tozlarına kadar tüm ürünlerde fiyatlar yükselirken FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi de ay içinde yüzde 3.5 arttı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Haziran ayına göre neredeyse değişmedi, ancak mısır ve sorgum fiyatları- Çin'in Amerika Birleşik Devletleri'nden yaptığı büyük alımlardan etkilenerek - keskin bir artış kaydetti. Diğer taraftan, pirincin fiyatları 2020 için tahmin edilen büyük hasat beklentilerini yansıtıyordu. Ticaretin azalması nedeniyle buğday fiyatları çok az değişti.

Brezilya'dan gelen güçlü şeker kamışı kırma rakamları fiyat artışlarını nispeten yavaşlatırken, şiddetli kuraklık nedeniyle Tayland'da yükselen enerji fiyatları nedeniyle daha düşük şeker üretimi beklentileri FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 1.4 yükseltti.

FAO Et Fiyat Endeksi ise Temmuz ayında yüzde 1.8 düştü ve Temmuz 2019 seviyesinin ortalama yüzde 9.2 altında kaldı. Ana ihracat bölgelerinde Koronavirüs kaynaklı etkilerden dolayı sektörde yaşanan aksamalara rağmen, küresel ithalat talep hacminin ihracatın altında kalması nedeniyle domuz ve sığır eti fiyatları ay içinde düştü. Brezilya'da yüksek yem maliyetleri ve gelecekteki talebe ilişkin endişelerin tetiklediği üretim kesintilerinin etkisiyle kümes hayvanı eti fiyatları yükseldi.

FAO Gıda Fiyat Endeksinin fiyat kapsamı, Temmuz 2020'de revize edildi ve genişletildi. En son Gıda Görünüm makalesi, bu revizyonun ayrıntılarını açıklıyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO Gıda Fiyat Endeksi Küresel Gıda Fiyatları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU