Şekerbank

Küresel Gıda Fiyatları Nisan Ayında Yükseldi

Küresel Gıda Fiyatları Nisan Ayında Yükseldi

Et ve süt ürünleri fiyatlarında artış devam ederken, FAO’nun küresel üretimde bu yıl içinde beklediği rekor artışla, tahıl fiyatları en düşük seviyelere geriledi.

Küresel gıda fiyatları et ve süt fiyatlarının önderliğinde Nisan ayında bir yıl içerisinde neredeyse en yüksek seviyesine yükseldi.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Nisan ayında ortalama 170 puan seviyesinde ortalamasında seyrederek, Mart ayına oranla yüzde 1.5 yükselmesine rağmen hala önceki yıla oranla yüzde 2.3’ün altında kaldı.

Artış, dört aydır sürekli düşüşü devam eden ve büyük ihracat imkânı olan tahıl hariç tüm gıda ürünlerini kapsadı. 

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, üretim beklentilerinin pozitif olduğu buğday ve mısırın başı çekmesi ve pirinç kotalarının genel olarak istikrarlı kaldığı ortamda, yüzde 2.8 düştü. 

FAO Süt Fiyat Endeksi, Mart ayına göre yüzde 5.2 arttı. Okyanusya'daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte güçlü küresel ithalat talebinin baskısıyla peş peşe dördüncü kez aylık artışını sürdürdü.

 FAO Et Fiyat Endeksi yüzde 3.0 arttı. Bu artış özellikle Çin’de hızla yayılan Afrika Domuz Ateşi ile iç üretimin hızla düşmesinden dolayı ithalat talebinde oluşan artışa bağlı olarak gerçekleşti. Ayrıca sığır, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan eti fiyatları sabitlendi.

 FAO Bitkisel Yağ Endeksi de yüzde 0.9 oranında arttı. Palm yağı fiyat teklifleri, büyük ihracatçı ülkelerdeki artan küresel talep ve stok düşüşleri nedeniyle bir miktar toparlanırken, soya yağı fiyatları, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hem biyodizel hem de gıda sektörlerinden gelen güçlü iç talep nedeniyle yükseldi.

 FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 0.8 arttı. Artış büyük oranda daha yüksek olan ham petrol fiyatlarından kaynaklandı, çünkü daha yüksek enerji fiyatları yerel satış için etanol üretmek amacıyla Brezilya'da şeker kamışı kullanımını teşvik etmektedir.

 “Rahat” tahıl arzı ve talebi

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti'nde açıklanan erken beklentiler doğrultusunda, bir önceki yıla göre yüzde 2.7’lik bir toparlanma ile küresel tahıl üretiminin 2019'da

2 727 milyon tonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Küresel tahıl kullanımının da önümüzdeki yılda yüzde 1,5 oranında artarak yeni bir seviyeye ulaşması bekleniyor. Tahılların küresel gıda tüketiminin yüzde 1.1 oranında artacağı ve bunun içinde pirincin daha da hızlı bir şekilde artacağı bir ortamda, hayvan yemi ve endüstriyel kullanımlar için iri taneli tahıllara olan talebin daha da güçlenmesi bekleniyor.

Bu tahminlere dayanarak, küresel tahıl stokları 2019 boyunca sıra dışı olarak 847 milyon tona düşeceği ve bu da küresel tahıl stok kullanım oranının yüzde 30.1’e seviyesine gelmesine neden olacağı tahmin edilmektedir.

Uluslararası buğday fiyatlarının hemen hemen tüm tahıllar için genel olarak rahat arz ve talep dengesi ortamında baskı altında kalması muhtemeldir.  Ticari beklentiler özellikle buğday ve pirinç için olumlu görünmektedir.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU