Şekerbank

Hükümetin Tarım Politikalarını Eleştiren Çiftçiler Ayaklandı

Hükümetin Tarım Politikalarını Eleştiren Çiftçiler Ayaklandı

Fransız çiftçiler ülkenin dördüncü en büyük şehri olan Toulouse'a giden ana yollar engelledi ve sesleri duyulmazsa "köyler ölebilir" dedi.

Fransa'nın güneybatı köşesindeki çiftçiler, Çarşamba günü Toulouse şehri ve yakındaki Montauban kasabası çevresinde yol ve otoyolları engellediğinde trafik karmaşasına neden oldu.

 Fransız çiftçilerin hükümetin, Avrupa Birliği'nden çiftçilik sübvansiyonlarına hak kazanan tarım alanlarının sayısını azaltma planlarına karşı protestolarının bir parçasıydı. 

 Şu anda "daha az sevilen" olduğu düşünülen tarım alanları finansman hakkına sahip, ancak Fransız hükümeti 100 hak alan alan sayısını azaltmayı önermişti. 

 Kararda 15 Şubat'ta yapılacak ve anlaşmaya varıldığı takdirde, plan baharın başında ilerleyebilir.

 Devam ederse güneybatısındaki Toulouse kenti ve Haute Garonne bölgesinin etrafındaki bölgeler en çok etkilenenler arasında yer alacak ve protestocular bunlardan yılda 7000 Euro'yu mahrum bırakacaklarını söylüyorlar.

Tahıl üreticisi Le Point'e kimlik tespiti şartıyla "Öfke arttığında insanların geleceği yok" dedi .

 FDSEA çiftçiler sendikasından Sophie Maniago, "Şu anda, bir adım bile vermeye çok motive bulunuyoruz" dedi.

"Çiftliklerin ölümü bu, 8000 Euro ile 10.000 Euro arasında kayıplara uğrayacak, bunlar kapatılmakta olan toprakların, terk edilmek üzere olacak köyler, ölecek köyler" dedi. 

"Bu daha çok bir iç savaşa karşı bir protesto"

İsimsiz bir çiftçi AFP'ye verdiği demeçte: "Bakanın açıklaması bizim için pek iyi olmayacak ve işler daha da kötüye gidecek. Ancak çiftçilerin kaybedecek bir şeyleri yok, bu şiddet gösterebilecek bir hareket. uzakta gidebilir. "

Fransa'nın önde gelen çiftçi sendikası FNSEA, Fransa'nın "daha az tercih edilen" bölgelerinin haritasında "adaletsiz" olarak gözden geçirme planını açıkladı ve Avrupa yardımının "düşük potansiyelli bu alanlarda tarımsal faaliyeti desteklemek için şart olduğunu" söyledi.

 Sendika, "tartışılmaz ve adil" ve "kırılgan bölgelerin engellerinin gerçekliğini hesaba katan" yeni bir harita talep ediyor. 

 Çarşamba günü, sürücüler, Toulouse'u ve yakınlardaki Montauban kasabasından kaçmak için "zorunlu" olduklarını ve raporlara göre yollarda yaklaşık 50 çiftçi olduğunu söylediler.

Çiftçiler ayrıca Toulouse ile Narbonne arasındaki demiryolu hattını engelledi, diğerleri ise Toulouse'a giden otoyollardan başka tıkanıklıklar yaşadı.

 Bölgenin bir mukimi Yerel'e şunları söyledi: "Montauban, A20'den 29 Şubat'tan bu yana gübre, yanan lastik ve petrol varilleri tarafından az ya da çok kesildi.

"Çerez günü, Monteneuban, Cahors'un kuzeyinde A20'yi bypass ettiği gibi, Pyrenees'e paralel uzanan A61'lerin çoğunun kapatıldı.

 Yerleşik, "Bu, bir protesto olmaktan çok iç savaşa benziyor" diye ekledi.

 Protestolar ayrıca güney batıdaki Lot-et-Garonne bölümünde ve Fransa'nın batı ortasındaki Indre-et-Loire bölümünde gerçekleşti. 

 Ve çiftçiler bu öneriye karşı harekete geçen ilk şey değil. 

 Geçen hafta, otoyolda lastik, palet ve saman yığını ve piknik için ızgaralı sosisleri ateşleyerek Toulouse çevresindeki trafik kargaşasına neden oldular. 

 

 

Kaynak: Tarım Pusulası


Fransa Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi FDSEA tarımsal desteklemeler Avrupa Birliği Toulouse

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)