Şekerbank

Hindistan Hükumeti 2018 Yılını “Darı Yılı” İlan Etti

Hindistan Hükumeti 2018 Yılını “Darı Yılı” İlan Etti

Hindistan’ın 2050 yılına kadar ilave 394 milyon insanı daha beslemesi gerekeceği tahmin ediliyor. Bugün dahi ülkede beslenme ve su eksiklikleri yaşanmakta.

1960'lı yıllardan başlayarak, pirinç ve buğday üretimindeki patlama Hindistan'daki açlığı azaltmaya yardımcı oldu. Ne yazık ki, bu Yeşil Devrim ayrıca gübre gelen su temini, sera gazı emisyonlarının ve kirliliği artan talepleri, çevre üzerinde olumsuz etkiledi.

Ayrıca son dönemde yapılan çalışmalarda, muson ikliminin son dönemde daha az yağış getirdiği görülmektedir. Ancak bugünlerde yayınlanan bir çalışmada, pirince göre üretiminde daha az su gerektiren ürünlerin üretimine yönelmek; ülkede su talebini azaltırken aynı zamanda daha zengin beslenmeyi beraberinde getirdiği sonucuna varıldı.

Kolombiya Üniversitesi’nde bir uzman olan Kyle Davis tarafından özetlenen çalışmada; pirinç, buğday, mısır, sorgum ve parmak darının su ihtiyacı ve besleyiciliği (kalori, protein, demir ve çinko ) karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, pirincin su yönünden en verimsiz hububat olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de; pirinci üretimini sayılan alternatif diğer ürünlerle değiştirmenin su talebini %33 azalttığı ve besin mahiyetindeki demirin %27 ve çinkonun %13 oranında arttığı ortaya çıktı.

Çalışma Hindistan hükümetinin iki temel hedefini ele alıyor: Yetersiz beslenmeyi azaltmak ve beslenmeyi iyileştirmek ve sürdürülebilir su kullanımını teşvik etmek.

Ülkede alternatif ürün üretiminde trendin artış yönünde olduğu belirtilirken, 2018 yılı Hükümet tarafından “ Darı Yılı” olarak ilan etti.

Kaynak: Tarım Pusulası


Hindistan Darı Üretimi Pirinç Yeşil Devrim Kyle Davis

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)