Sekerbank Ciftci

FAO İle Özbekistan Proje Belgelerini İmzaladı

FAO İle Özbekistan Proje Belgelerini İmzaladı

FAO-Türkiye Ortaklık Programı ikinci dönemi Türkiye ve Özbekistan’ın proje belgelerini imzalamasıyla başladı

FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı’nın (FTPP) yeni dönemi, FAO ile Özbekistan’ın proje belgelerini imzaladığı törenle ivme kazandı.

2006 yılında oluşturulan program, ulusal ve çok ülkeli projelerle Orta Asya ve Kafkas ülkelerinde gıda güvenliğinin ve kırsal kalkınmanın sağlanmasını amaçlıyor. Program kapsamında Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar FAO’ya 20 milyon ABD Doları fon sağladı.

Bu çerçevede, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile Özbekistan Tarım Bakanı Cemşid Hocayev’in imzaladığı anlaşmalar iki ülke arasında balıkçılık, gıda kaybı ve israfının önlenmesi ve buğday pas hastalığı ile mücadele konularında iş birliğini bir adım daha ileriye taşıyacak.

Program çerçevesinde yürütülecek balıkçılık projesi ile sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ile doğal kaynakların etkin kullanımı, yönetimi ve korunmasını sağlamaya yönelik bölgesel kapasiteleri arttırmayı amaçlıyor. 1 milyon ABD Dolarlık bütçeye sahip projenin üç yıl sürmesi öngörülüyor.

Bir diğer proje, hem ulusal düzeyde hem de bölgesel düzeyde gıda kayıp ve israfının azaltılmasını amaçlıyor. Üretim ve perakende aşamasında gıda kaybını azaltmayı, tüketicilere yönelik bilinçlendirme çalışmalarıyla tüketim aşamasında ortaya çıkan israfı azaltmayı hedefleyen 1,5 milyon ABD Doları bütçeli projenin 3 yıl sürmesi planlanıyor.

İmzalanan üçüncü proje ise Orta Asya ve Kafkaslarda buğday pas hastalığının yönetimi ve dayanıklı türlerin geliştirilmesi için ulusal kapasitelerin güçlendirilmesi ve bölgesel iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor. Böylece buğday üretiminde bir yandan verimliliğin arttırılması diğer yandan da ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı dayanıklılığın artırılması hedeflenen proje çerçevesindeki çalışmaların 1,1 milyon dolar bütçe ile beş yıl sürmesi planlanıyor.

Son olarak program çerçevesinde, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gıda Güvenliği Koordinasyon Merkezi’nin (EiT-GGKM) proje bazlı bir kuruluştan EİT bünyesinde sürdürülebilir bir kuruluşa dönüşmesine yönelik bir projenin de ilk adımı atıldı. Böylece, 2012 yılından beri faaliyetlerini Ankara’dan sürdürmekte olan Gıda Güvenliği Koordinasyon Merkezi’nin, EİT üye ülkelerine gıda güvenliği alanında ihtiyaç duydukları bilgi ve rehberliği sunabilecek bir yapı haline gelmesi amaçlanıyor.

FAO ve Türkiye tarım ve gıda alanında ortaklıklarını yeniledi

Dünya Gıda Günü 2019 çerçevesinde İstanbul’da bir araya gelen FAO ve Türkiye, gerçekleştirdikleri proje imza töreni ile ortaklıklarını bir kez daha ortaya koydu. FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dört yeni projenin finansman anlaşmasını imzaladı.

İmzalanan projeler, Orta Asya’da sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri yönetimine yönelik kapasitelerin geliştirilmesi, Orta Asya ülkeleri, Azerbaycan ve Türkiye’de gıda kayıp ve israfının azaltılması, Orta Asya ve Kafkaslarda buğday pas hastalığının yönetimi ve dayanıklı türlerin geliştirilmesi için ulusal kapasitelerin güçlendirilmesi ve bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi, ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gıda Güvenliği Koordinasyon Merkezi’nin güçlendirilmesi konularına odaklanıyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO özbekistan

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU