Şekerbank Esnaf Yeni

FAO Gıda Fiyat Endeksi Sabit Kalmaya Devam Ediyor

FAO Gıda Fiyat Endeksi Sabit Kalmaya Devam Ediyor

Süt ürünleri ve şeker gerilerken, bitkisel yağ ve et kotasyonları Eylül’de yükseldi

Küresel gıda fiyatları, düşük şeker fiyatlarının, bitkisel yağ ve et için artan kotasyonlarının dengelenmesiyle Eylül ayında sabit kaldı.

Yaygın olarak satılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişikliklerini izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayına nazaran, 2018’in aynı ayından yüzde 3.3’lük bir artışla Eylül ayında 170 puan ortalamasında seyretti.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mısır fiyatları düşerken buğday fiyatlarının artmasıyla sabit kaldı. Uluslararası pirinç fiyatları Filipinler ve Nijerya’daki politikaların belirsizliği ve ağır ithalat talebi sebebiyle düşüş gösterdi.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi bir yıldan uzun süre sonra yüzde 1.4 ile en yüksek seviyeye çıktı. Yükselişin ana sebebi için Hindistan ve Çin’den gelen palm yağı ithalatı ve Avrupa Birliği ülkelerinde biyoyakıt sektöründe kullanılan kolza yağına olan güçlü talep gösteriliyor. Öte yandan, soya ve ayçiçeği yağı fiyatları ise düşüş yaşadı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi bol stok beklentileri, tedarik eğilimleri ve Brezilya’da etanolün üretiminde kullanılan şekerkamışı talebindeki düşüş sebebiyle Ağustos ayından itibaren yüzde 3.9 geriledi.

FAO Süt Fiyat Endeksi, düşüş yaşayan peynir ve tereyağı fiyatlarının süt tozundaki yüksek kotasyonlarla dengelenmesiyle yüzde 0.6 düşüş gösterdi.

FAO Et Fiyat Endeksi, Çin’den gelen yoğun ithalat talebiyle yüzde 0.8 yükseldi. Dünya’nın en büyük piyasası olan Çin’de domuz eti fiyatları, Avrupa’da artan ihracat arzının uluslararası piyasalarda domuz eti fiyatlarının düşüş yaşamasına neden olarak Ağustos’ta yüksek seviyelerde kaldı.

Güncel tahıl tahminleri 

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti'ndeki FAO’nun küresel tahıl üretimi tahmini, geçen yıldan yüzde 2.0 artışla, bu yıl 2 706 milyon tona ulaşacağını öngörüyor.

Çin, Hindistan, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuru hava ve pirinç üretimi için azalan tahminler, Avustralya’daki buğday hasadına da kesinti şeklinde yansıdı. Bu arada, FAO küresel iri taneli hububat üretimi tahminlerini, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arpa üretimi ve daha iyi mısır ihtimalini içeren görünümü baz alarak yükseltti. 

Önümüzdeki sene için küresel tahıl kullanımının, geçen ayın tahminlerine göre azalmış olsa da, 2 714 milyon ton ile rekor yükseklikte olacağı tahmin ediliyor. Küresel tahıl stoklarının, açılış seviyelerinden yüzde 2.0 düşüşle, 2020 mevsim sonu itibariyle 850 milyon tona ulaşması bekleniyor. Küresel buğday envanterlerinin, Çin’deki keskin düşüşe bağlı mısırdaki önemli gerileme ile yüzde 1.6 büyümesi bekleniyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Gıda Fiyat Endeksi Süt ürünleri şeker bitkisel yağ FAO Tahıl Fiyat Endeksi mısır fiyatları buğday fiyatları FAO Bitkisel Yağ Endeksi FAO Şeker Fiyat Endeksi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU