Şekerbank

FAO: Buğday Üretimi 2019’da Sıçramaya Hazır

FAO: Buğday Üretimi 2019’da Sıçramaya Hazır

FAO Gıda Fiyat Endeksi ağırlıklı olarak daha yüksek olan süt fiyatlarından dolayı artış gösterdi

Küresel gıda fiyatları, FAO Gıda Fiyat Endeksi’nin önceki aydan yüzde 1.7’lik artış ve biraz da süt fiyatlarındaki keskin çıkışın etkisiyle ortalama 167.5 puan kaydederek Şubat ayına yükselişle başladı.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan endeks, şu an Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyesinde; ancak geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 2.3’lük bir düşüş gösterdiği görülmekte.

FAO Tahıl Fiyatı Endeksi, sabit kalan mısır fiyatlarının etkisiyle Şubat ayında ortalama 169 puan seviyesinde kalarak, Ocak ayından itibaren az bir yükseliş gösterdi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, yüzde 1.8’lik artışla 133.5 puana erişerek, Ekim 2018’den itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat’taki yükselişin ana sebebi palm yağı, soya yağı ve ayçiçeği yağlarındaki yüksek fiyatlandırma olarak değerlendirildi.

FAO Et Fiyatı Endeksi  büyükbaş ve domuz eti fiyatlarındaki artış ile az bir yükseliş gösterdi.

FAO Süt Endeksi işlem görmüş Yağsız Süt Tozu, Yağlı Süt Tozu ve peynire olan güçlü ithalat talebiyle Ocak ayından itibaren yüzde 5.6’lık yükseliş gösterdi. Tereyağı üretiminde beklenen mevsimsel düşüş aynı zamanda tereyağ fiyatlarında artışa sebep oldu.

FAO Şeker Endeksi Ocak ayından itibaren bazı üretici ülkelerdeki fazla üretim tahminlerine dair endişeler sebebiyle yüzde 1.2’lik bir yükseliş gösterdi.

Küresel tahıl piyasaları düşük üretime rağmen 2018/19 sezonunda yeterli miktarda tedarik edildi.

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti'nde, FAO dünya genelindeki 2018 tahıl üretim tahminini Ocak ayından itibaren 2.8 milyon ton azaltarak, 2 609 milyon tona indirdi. Son revizyon neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’nin düşük mısır üretimi üzerine dayalı ve küresel tahıl üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüşü de pekiştirmektedir.

FAO’nun 2018/19 sezonu için küresel tahıl kullanımı ve stokları üzerine tahminleri bu ay düşüş gösterdi. Ancak, 2018/19’da küresel tahıl hasılatının kullanıma oranı (kullanılacak stoklar) 2017/18 döneminden yüzde 30.5 düşüş ile 2018/19’da yüzde 28.3’e inerek hala göreceli olarak sakin bir seviyede kaldı.

FAO’nun 2018/19 sezonunda tüm tahıllardaki uluslararası ticaret tahminleri geçen aya nazaran sadece 413 tonun üstünde kalarak, 2 milyon tonluk düşüş gösterdi. Ana tahıllar arasında, küresel buğday ticaretinin, yaklaşık 800 000 ton ile, ağırlıklı olarak birçok Asya ve Güney Amerika ülkesindeki satışlarda gösterdiği zayıf gidişat ile en çok düşüşü yaşayacağı tahmin edilmektedir.

2019 İÇİN İLK BUĞDAY ÜRETİMİ TAHMİNİ

Henüz Kuzey Yarımküre’deki kış buğdayı hasadının çoğu uyku fazında olmasına rağmen, FAO’nun 2019’daki ilk küresel buğday üretimi tahmini 757 milyon tonda sabit kalmıştır. Bu seviyede, bu yılın üretimi 2018’de ulaşılan seviyeden yüzde 4.0‘lük bir artış göstermesine rağmen, hala 2017’de ulaşılan rekor seviyenin altında kalmaktadır

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU