Şekerbank Esnaf Yeni

FAO, Arazi Kullanımı Konusunda Webinar Eğitimlerine Devam Ediyor

FAO, Arazi Kullanımı Konusunda Webinar Eğitimlerine Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teknik iş birliği projesi olan “İklim Esnekliği ile Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması (ILUP)” kapsamında planlanan webinar serisinin üçüncüsünü gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teknik iş birliği projesi olan “İklim Esnekliği ile Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması (ILUP)” kapsamında planlanan webinar serisinin üçüncüsünü gerçekleştirildi.

Bu eğitimin ana amacı, Ayaş Havzası'ndaki örneklerle katılımcılara bulut bilgi işlem ve Google Earth Engine araçlarını kullanarak uydu verilerinden bilgi ve harita elde etme olanaklarının sunulmasıydı. Eğitimde, FAO teknik uzmanları tarafından Google Earth Motoru ve temel ilkelerinin tanıtılması ve Ayaş Havzası'nda ILUP için mevcut ve kullanışlı olan farklı uydu kaynaklı küresel ürünlerin incelenmesi konusunda bilgiler paylaşıldı.

Toprak Koruma ve Arazi Değerlendirme Daire Başkanı İbrahim Müftüoğlu, “Bu proje ile Ankara ili Ayaş ilçesinde, 5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı” Kanunu’na uyumlu bir arazi planlaması yaparak geliştirilecek metodolojinin, ülkenin her noktasına yayılması hedeflenmektedir. Bu projenin önemli çıktılarından biri de ülke çapında yürütülen planlama çalışmaları kapsamında yeni bir başlangıcın gerçekleştirilmesi için kapasite geliştirme ve eğitim faaliyetlerinin de yürütülmesidir. Bu amaçla, yüz yüze yapılması planlanmış olan kapasite geliştirme faaliyetleri, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle webinar çalışması olarak devam etmektedir. Katkısı olan proje çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

 Google Earth Motoru, Google’ın ormansızlaşma, kuraklık, afet, hastalık, gıda güvenliği, su yönetimi, iklim gözlemleri ve çevresel koruma gibi çok çeşitli ve farklı yüksek etkili sorunların üstesinden gelmek için, etkin bilgi işlem yeteneklerini kullanarak küresel ölçekte jeo-uzamsal analizler yapan bulut tabanlı bir platformdur. 50 petabytedan daha büyük gözlem verileri ile Google Earth Motoru, ILUP Projesi kapsamında yapılacak olan planlama çalışmalarında kullanıcıların bulut tabanlı paralelliklerle sorun yasamadan hesaplamalar yapabilmelerini sağlayacaktır.

 Webinarlara çevrimiçi ulaşmak için:  http://www.fao.org/turkey/resources/en/ (İlk webinara çevrimiçi ulaşabilirsiniz)

Kaynak: Tarım Pusulası


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU