Şekerbank

Dünya Gıda Fiyatları Aralık Ayında Yükselmeye Devam Etti

Dünya Gıda Fiyatları Aralık Ayında Yükselmeye Devam Etti

FAO Gıda Fiyat Endeksi, palm yağ ve şeker kamışı için güçlü biyo-yakıta olan arz nedeniyle beş yıl içerisinde en yüksek seviyeye ulaştı.

Bitkisel yağ fiyatlarındaki güçlü yükselişin FAO Gıda Fiyat Endeksi'ni beş yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştırmasından dolayı, dünya gıda fiyatları Aralık ayında üçüncü kez üst üste arttı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi ay boyunca ortalama 181.7 puana ulaştı. Kasım ayına göre yüzde 2.5 artış ile Aralık 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

2019 yılı tamamında, işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri takip eden endeks, 2018 yılına göre yüzde 1.8 daha yüksek olmasına rağmen 2011 yılındaki en yüksek seviyesine göre hala yüzde 25 altında kalarak ortalama 171.5 puan aldı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 9.4 artarak altıncı kez üst üste yükseldi. Son artış bir kez daha hem biyodizel sektöründen gelen hem de arzın daralmasıyla ilgili endişeler nedeniyle yükselen palm yağ fiyatları sonucunda oluştu. Aralık ayı artışına rağmen (aynı zamanda soya, ayçiçeği ve kolza yağlarını kapsayacak şekilde) 2019 yılı boyunca bitkisel yağ alt endeksi 2007'den bu yana en düşük yıllık ortalamasına ulaştı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 4.8 arttı. Artış, petrol fiyatlarının kısmen artışının etkisiyle Brezilya'nın şeker fabrikalarını etanol üretmek için daha fazla şeker kamışı kullanmaya teşvik etmesinden dolayı küresel piyasalarda şeker miktarının azalmasından gerçekleşti.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ay boyunca yüzde 3.3 oranında arttı. Bu durum Avrupa Birliği ve Okyanusya'dan daha fazla ihracat edilen yaklaşık yüzde 8 oranında artış gösteren peynir fiyatlarından kaynaklandı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Çin'den gelen ithalat talebinin hızlanması ve Fransa’da devam eden protestolar nedeniyle yaşanan ve Fransa'daki lojistik sorunların buğday fiyatlarına olan etkisiyle yüzde 1.4 yükseldi. Ancak, mısır ve pirinç fiyat teklifleri genel olarak sabit kaldı.

FAO Et Fiyat Endeksi neredeyse Kasım ayı mevcut değerinde kalarak Aralık ayında ortalama 191.6 puan oldu. Hem Asya'dan gelen yoğun ithalat talebi hem de Avrupa Birliği ve Brezilya'daki festival öncesi iç talebin domuz eti tekliflerini hareketlendirmesi nedeniyle alt endeks, Aralık 2018’den yüzde 18 daha yükselerek yılı tamamladı. Kötü ava koşulları Doğu ve Güney Afrika’daki tahıl hasatlarını olumsuz etkiledi.

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Gıda Fiyat Endeksi dünya gıda fiyatları gıda ürünleri Bitkisel yağ fiyatları FAO Şeker Fiyat Endeksi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU