Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Damızlık Koç Desteği

Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Damızlık Koç Desteği

Kırıkkale’de hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Arttırılması” projesi kapsamında Kırşehir Malya TİGEM tesisinden alınan 75 adet koç, Vali Yunus SEZER’in katılımlarıyla düzenlenen törenle hak sahiplerine dağıtıldı.

Kırıkkale’de hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Arttırılması” projesi kapsamında Kırşehir Malya TİGEM tesisinden alınan 75 adet koç, Vali Yunus SEZER’in katılımlarıyla düzenlenen törenle hak sahiplerine dağıtıldı.

İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak, İl Özel İdaresine sunulan ve 2019 yılı bütçesinden desteklenen projemiz ile yetiştirici katkısı da alınarak 75 baş damızlık koç alınmıştır. Projenin toplam maliyeti 145 bin TL olup, 75 bin TL’lik kısmı yetiştiriciler tarafından karşılandı.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı YILMAZ; “Hayvancılıkta verim ve kalitenin arttırılması hedefi doğrultusunda yetiştiricilerimize üstün verim kabiliyetine sahip ve yöremiz yetiştirme şartlarına uyumlu Akkaraman ırkı damızlık koçlar verilecektir. Bu sayede sürü ıslahı alanında katkı sağlanacaktır. Bu amaçla, damızlık koçlarımız Kırşehir Malya TİGEM tesisinden temin edilmiştir. Ayrıca küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik, meralarımızın iyileştirilmesi ve otlatma kapasitelerinin arttırılması amacıyla her yıl farklı bölgelerde mera ıslah projeleri yürütmekteyiz. Bu kapsamda 15 köyümüzün, 7 sinde, 15.500 da alanda mera ıslah çalışmamız tamamlanmış, 8 inde 17.500 da alanda ıslah çalışmalarımız devam etmektedir. Bu doğrultuda son 3 yılda mera ıslah çalışmalarımızı %237 arttırarak toplam 33 bin da meramızı ıslah ettik. Bu çalışmalar sayesinde büyükbaş hayvan varlığımızda %30, küçükbaş hayvan varlığımızda ise %20 artış sağlanmıştır.  Hayvancılığımızın geliştirilmesi ile ilgili ayrıca; Meralarımızı 45 hektar olan alanı, yeni tespitler ekleyerek 52 hektar alana çıkarttık. Devamında bu meralarımıza 41 köye 132 adet hayvan sulama sıvatı dağıttık. 42 hektar olan mera tahdit  alanını 47 hektara çıkarttık. 3 ilçemizde toplamda 25 adet taşınır portatif çoban çadırı ve hayvan ağılı dağıttık. Yem bitkileri yetiştiriciliğini artırmak amacıyla 18.200 kg yonca ve macar fiğ tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. İlimizde ilk defa, ülke genelinde ise 2. Olarak uygulanan  atriplex ile mera ıslahı kapsamında 300 dekar alanda ıslah çalışmasını ihale ettik.” şeklinde konuştu.

Törene katılan ve bir konuşma yapan Vali Yunus SEZER’ de, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu konuda İl Özel İdaresi eli ile sağlanan desteğin önümüzdeki yıl arttırılacağı müjdesini verdi.

Konuşmaların ardından törene kura çekimi ve hak sahiplerine damızlık koçların dağıtımı ile devam edildi.  

Kaynak: Tarım Pusulası


Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Malya TİGEM Vali Yunus SEZER Hibeli Damızlık Koç Desteği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU